“Şikayet etmek hasta eder”

İnsanlar neden “yüksek sesle” şikayet eder hiç düşündünüz mü? Negatiflikleri ile diğer insanlara eziyet etmek için mi? Yoksa kendilerine acıyıp, durumlarına lanet etmek için mi? Aslında her ikisi de şikayet etme eğiliminin gerçek nedeni değildir. Çünkü insanlar, içlerinde kalmasını istemedikleri olumsuz duyguları şikayet ederek dışa vururlar ve bu eylemin onları rahatlattığına inanırlar. Ancak son yıllarda …

“Şikayet etmek hasta eder”
“Şikayet etmek hasta eder” Yönetici
Bu içerik 1043 kez okundu.

İnsanlar neden “yüksek sesle” şikayet eder hiç düşündünüz mü? Negatiflikleri ile diğer insanlara eziyet etmek için mi? Yoksa kendilerine acıyıp, durumlarına lanet etmek için mi? Aslında her ikisi de şikayet etme eğiliminin gerçek nedeni değildir. Çünkü insanlar, içlerinde kalmasını istemedikleri olumsuz duyguları şikayet ederek dışa vururlar ve bu eylemin onları rahatlattığına inanırlar. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar insanların bu inanışlarını boşa çıkaracak gibi görünüyor. Çünkü şikayet etmek, sadece ruh halini etkilemekle kalmıyor; tüm bilişsel süreçlerimize yön vererek bedensel sağlığı da bozuyor.

Şikayet etmek düşünme eğilimlerini tümden değiştiriyor

İnsan beyni, sinir hücreleri arasında birer “postacı” görevi gören sinapslar ve bu sinapsları birbirinden ayıran sinaps çukuru adı verilen yapılarla doludur. Ve bir şey düşündüğünüzde sinapslar sinir hücreleri arasında bir nevi elektrik taşıma hatları kurarak, zihninizin çalışması için gereken beyinsel enerjinin aktarımını sağlarlar. Ve zihinde oluşan her aksiyon sonrasında birlikte büyüyen sinapslar, düşünebilmek için gereken elektriksel aktarımı daha da kolaylaştırır ve bir nevi kendi elektrik tesisatını kurarlar. Ve aynı meseleyle yeniden karşılaştığınızda, beyninizde kurulan bu yoldan yeniden geçerek öğrendiklerinizi en iyi şekilde uygulayabilirsiniz. Kötü haber: Eğer beyninizde sürekli negatif düşüncelerle kurulmuş sinaps köprüleri varsa, bunları yıkmanız biraz zaman alacak demektir.

Kiminle takılıyorsanız onun gibi hissedersiniz

Hiç şüphesiz, anı paylaştığınız insanların duyguları ve ruh hallerinden etkileniriz. Yani yanınızdaki insanlar her şeyden şikayet ediyor ve negatif duygularını yüksek sesle dile getirmekten çekinmiyorsa, siz de benzer hislere kapılabilirsiniz. Bunun sebebi, beyindeki sinapsların, ortamda gözlenen duruma uygun yollar inşa etmesidir. Yani çocukken evde sürekli şiddet gören bir çocuğun, büyüdüğünde şiddet eğilimli biri olması bunun en iyi örneğidir.

Şikayet etmek bedeninizi de olumsuz etkiler

Mental sağlık için negatif düşüncelerden uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki ya beden sağlığı? Acaba şikayet etmek gerçekten bedensel sağlığı bozuyor olabilir mi?

Bu sorunun yanıtı kesinlikle: Evet! Çünkü beyinde bulunan iletim köprüleri yani sinapslar, negatif düşüncelerle ateşlendiklerinde, bağışıklık sistemi hızla zayıflıyor ve beden tüm hastalık ve enfeksiyonlara açık hale geliyor. Ayrıca şikayet etmeye başladığınızda ya da kötü şeyleri kendinize tekrar tekrar hatırlattığınızda, kan basıncı, kolesterol ve kalp krizi riskinde de artış gözleniyor.

Uplifers

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi