Rusya’dan Türk inşaat şirketleri için önemli karar

Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, "2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya'daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceğiz" açıklaması yaptı.

Rusya’dan Türk inşaat şirketleri için önemli karar
Rusya’dan Türk inşaat şirketleri için önemli karar Yönetici
Bu içerik 1222 kez okundu.

Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, “2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya’daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceğiz” açıklaması yaptı.

Türkiye’nin Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya’daki Türk yatırımları ve şirketlerine yönelik bir dizi ekonomik tedbir alan Moskova yönetimi, Rusya’da iş yapan inşaat firmalarının çalışmalarını da kısıtlamayı planlıyor.
Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, 2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya’daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceklerini söyledi.
Rossiya-24 TV kanalına özel bir röportaj veren Bakan Men, “Her ne olursa olsun Türk şirketlerinin dahil olduğu büyük projeler tamamen ortadan kaldırılmayacak. Elbette bunlar bitirilecek. Ancak önümüzdeki yılın başından itibaren bu şirketlerin yeni projelere girmesini minimize etmek için bazı kararlar alınacak” açıklamasında bulundu.

Bakan Men, bakanlığın bu kararı Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi gerilimden dolayı almak zorunda kaldığını aktardı.

Rus Bakan’a göre Türk inşaat şirketlerinin Moskova ve nüfusu 1 milyondan fazla olan şehirlerde bulunan büyük projelerdeki payı yüzde 20′den fazla değil. Bakan Men, Türk şirketlerinin yerini ise Rus şirketlerinin alacağını dile getirdi.

İKİNCİ BİR PAKET HAZIRLANIYOR

Rus TASS ajansı da Rus yönetiminin Türkiye’ye karşı ikinci bir kısıtlayıcı ekonomik tedbir paketi hazırladığını duyurmuştu. Bu listenin ise daha çok hizmet sektöründeki firmaları kapsayacağı belirtilmişti.

Öte yandan Türk inşaat şirketleri, 2018′de Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde bazı stat inşaatlarını sürdürüyordu. Rus Spor Bakanı da ihalesi yapılmış veya yapımına başlanmış stat inşaatlarının bitirileceğini kaydetmişti.
(CİHAN)

Radikal.com.tr


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?