Pierre Cardin’in baloncuk şeklinde tasarlanan evi satışa çıktı!

İtalya’nın San Biagio di Callalta şehrinde dünyaya gözlerini açan Pierre Cardin, kuşku yok ki gelmiş geçmiş en iyi modacılar arasında gösterilir. Ünlü bir tasarımcının yanında deneyim kazandıktan sonra da Paris’e yerleşir. Modanın kalbi olan bu yer, onun için de bir dönüm noktası olur. 30 seneye yakın bir zaman dilimi içerisinde çeşitli projelerde yer alan modacı, …

Pierre Cardin’in baloncuk şeklinde tasarlanan evi satışa çıktı!
Pierre Cardin’in baloncuk şeklinde tasarlanan evi satışa çıktı! Yönetici
Bu içerik 1308 kez okundu.

İtalya’nın San Biagio di Callalta şehrinde dünyaya gözlerini açan Pierre Cardin, kuşku yok ki gelmiş geçmiş en iyi modacılar arasında gösterilir. Ünlü bir tasarımcının yanında deneyim kazandıktan sonra da Paris’e yerleşir. Modanın kalbi olan bu yer, onun için de bir dönüm noktası olur. 30 seneye yakın bir zaman dilimi içerisinde çeşitli projelerde yer alan modacı, nihayet takvimler 1971’i gösterdiğinde kendi tasarımlarının yer aldığı Pierre Cardin mağazasını açar ve kısa zamanda da büyür. 93 yaşındaki Pierre Cardin, şimdilerde büyük bir servete sahip.

Ünlü modacıyı yakından takip edenler, onun mimarlık okuduğunu da anımsayacaktır. Başarılı tasarımcı her ne kadar mimarlık okusa da moda onun için daima özel oldu. Mimarlık yeteneğini ise satın aldığı milyon dolarlık malikanelerde ispatladı ve son günlerdeyse emlak piyasasını alt üst eden bir haberle gündeme geldi. Haber Cardin’in Palais Bulles, yani Baloncuk Sarayı isimli evini satışa çıkardığı yönündeydi. Hem de tam 335.8 milyon dolarlık bir fiyatla! Ünlü modacı burayı, 1990 yılında Fransa’da sanayicilik yapan bir milyarderden almıştı. Dünyanın en tuhaf evleri arasında gösterilen malikane, geleneksel mimari yapılara karşı olan tutumu ile bilinen Macar tasarımcı Antii Lovag imzası taşıyor. Şimdi dilerseniz bu lüks eve daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda 335.8 milyon dolara satışa çıkartılan Pierre Cardin’in lüks evi:
Palais Bulles’in inşası 1975 yılında başlamış; ancak 1989 yılında bitirilebilmiş. Üstelik Antii Lovag’ın evin tasarımında tarih öncesi evlerden ilham aldığını da söyleyebiliriz. Fransa’nın güneybatısında Akdeniz’in kenarında bulunan ev, kırmızı tepeleriyle ünlü Massif de L’Esterel isimli volkanik dağın üzerine inşa edilmiş. Palais Bulles’in inişli çıkışlı 6 kattan oluştuğunu da ayrıca belirtelim. Baloncuk şeklinde tasarlanmış 10 büyük odası olan evde, 3 yüzme havuzu ve bir amfi bulunuyor. Bahçeleri ile de oldukça güzel görünen ev, Akdeniz’in ve ihtişamlı dağların arasında kalmış sihirli bir yapı olarak gösterilebilir.

Pierre Cardin bu malikaneyi satın aldığından beri, Palais Bulles ünlülerin ve seçkin kişilerin de gözde mekanlarından biri olmuş. Bu isimlerden bazıları; Marion Cotiilard, Dakota Fanning, Pierce Brosnan, Rhys Ifans ve hatta Prens Harry’nin eski sevgilisi Cressida Bonas gibi isimler. Üstelik daha ismini sayamadığımız birçok ünlü kişi de Palais Bulles’de yapılan şovlara katılmış ya da burayı bir parti mekanı olarak kullanmış. Baloncuk Sarayı’nda verilen davetlerden bir tanesi, 2002 yılında MTV tarafından düzenlenen “James Bond’un 40. Yaş Günü Partisi” olmuştur. Ki terracotta rengi baloncukların altında verilen partilerin inanılmaz bir aurası olacağını tahmin edebilirsiniz.

Palais Bulles’de son zamanlarda yapılan etkinliklerden bir tanesi de Dior’un yapmış olduğu moda defilesi. Defilenin modelleri arasında Cressida Bonas, katılımcılar arasında ise Zoe Kravitz ve Dakota Fanning gibi ünlü isimler yer almış. Sonuçta bu ev, 300 milyon doların üzerinde bir fiyata satılamadığı takdirde, şu an yapıldığı gibi kiralık olarak hizmet vermeye devam edecekmiş. Bu arada, Palais Bulles’i bir geceliğine kiralamak istiyorsanız kişi başı ödemeniz gereken ücretin 1.128 dolar olduğunu bilmelisiniz. Tabi, bunun yalnızca tatil amaçlı olması gerektiğinin de altını çizelim. Ancak bu gösterişli malikaneyi bir parti ya da gösteri için kullanmak istiyorsanız, günlük ödemeniz gereken ücret 13.541 dolar olarak belirlenmiş. Yani tıpkı Dior’un yapmış olduğu gibi!

Gelelim, Pierre Cardin’in neden her şeyini satma girişiminde bulunduğuna. Yoksa bilmiyor musunuz? Pierre Cardin yaklaşık 3 sene önce de markasını 750 milyon doların üzerinde bir fiyata satmak istediğini açıklamıştı. Ayrıca ünlü moda devi, 6 sene önce de Çin’de bulunan işletmelerini yaklaşık 250 milyon dolar karşılığında satmıştı. 1922 doğumlu Pierre Cardin’in yapmış olduğu şu açıklama, ünlü tasarımcının “satma” eylemine olan meylinin nedenini açıklıyor; “Markamı satmak istiyorum. Çünkü birkaç sene sonra bu dünyada olmayacağımı biliyorum. Ben burada olmaya bilirim; ama iş devam etmek zorunda.”

Sıradan lüks evlere göre oldukça ilgi çekici olan bu malikane, gerçekten oldukça özel görünüyor. Her detayıyla tasarım harikası olan bu evi çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Peki ya siz? Dünyanın sayılı zenginlerinden birisi olsanız; gösterişli ama klişeleşen evlerden mi almayı arzu ederdiniz, yoksa Cardin’in sahip olduğu bu ilginç malikane gibi bir yaşam alanı mı?

Nesrin Bayraktar, Paratic.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?