Pamukova’da taşocağı alanında 200 ton kimyasal atık bulundu

Çevre Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, 1 Ekim Perşembe günü Sakarya'nın Pamukova ilçesindeki bir taşocağı alanında gömülü halde tahmini 200 tonluk kimyasal atık bulunduğunu ve atığın içeriği ilgili çalışmanın TÜBİTAK tarafından gerçekleşeceğini söyledi.

Pamukova’da taşocağı alanında 200 ton kimyasal atık bulundu
Pamukova’da taşocağı alanında 200 ton kimyasal atık bulundu Yönetici
Bu içerik 587 kez okundu.

Çevre Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, 1 Ekim Perşembe günü Sakarya’nın Pamukova ilçesindeki bir taşocağı alanında gömülü halde tahmini 200 tonluk kimyasal atık bulunduğunu ve atığın içeriği ilgili çalışmanın TÜBİTAK tarafından gerçekleşeceğini söyledi.

Öztürk, atığı alana getiren ve gömenlere ya da onların bulunamaması halinde taşocağı sahibine 2 milyon lira cezanın kesilebileceğini ifade etti.

Reuters’a konuyla ilgili bilgi veren Öztürk, “Perşembe günü bize yapılan ihbar üzerine taşocağı alanına çukur açılarak kimyasal madde gömülmesiyle ilgili araştırma yaptık. Tespitlerimiz sonrasında atık bulundu ve TÜBİTAK’ın da numune almasını sağladık. Atığı da yerinden kaldırdık” dedi.

Atığın İZAYDAŞ’ın Kocaeli’deki tesisine götürüldüğünü söyleyen Öztürk, “Atığı getirenlerle ilgili teknik çalışmadan sonuç alınamazsa, ocağın sahibine ceza kesilecek. Bu ceza 2 milyon lira civarında olacak” dedi.

Taşocağı alanından kaldırılan kimyasal atığın 12 kamyon, yani 200 ton civarında, olduğunu dile getiren Öztürk, “Sorumluların bulunması halinde bu kişiler cezanın yanısıra İZAYDAŞ’a atıkların bertarafı için 500,000 lira civarında bir para da ödeyecekler. Taşocağı sahibi dökenlerle ilgili bilgisi olmadığını söylese de, onu döktürmesi de bir sorumluluk gerektiriyor” dedi.

Hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi