Önce yaşlı binaları dönüştürelim

KONUT Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ve DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kentsel dönüşümün son 5-6 aydır çok hızlandığını bunda yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın önemli ‘icraat’ etkisi olduğunu söyledi. Ziya Yılmaz, “Sayın Bakandan çok memnunuz, sektörün tüm sorunları kendisiyle paylaşabiliyoruz. Sadece, ‘Planlı Alanlar Tip İmar …

Önce yaşlı binaları dönüştürelim
Önce yaşlı binaları dönüştürelim Yönetici
Bu içerik 1180 kez okundu.

KONUT Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ve DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kentsel dönüşümün son 5-6 aydır çok hızlandığını bunda yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın önemli ‘icraat’ etkisi olduğunu söyledi.

Ziya Yılmaz, “Sayın Bakandan çok memnunuz, sektörün tüm sorunları kendisiyle paylaşabiliyoruz. Sadece, ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Geçici 6. Maddesinin’ 2016 sonuna kadar uygulanmasıyla ilgili inisiyatif alması bile ‘sektörü uçurumun kenarından aldı” dedi. Bakan Sarı’ya sektörün performansını arttıracak bazı öneriler hazırladıklarını da anlatan Ziya Yılmaz, “Kentsel dönüşümün hızlanmasıyla, 8-10 yıllık binaların ya da sitelerin bile yıkılıp emsal artışından yararlanmak adına yeniden yapıldığını görüyoruz. Bizce bu büyük bir israf. Binaların 50, 30, 20 yıllık bina olarak tasnif edilmesini, dönüşüm ya da yenilemenin en eskiden başlamasını öneriyoruz” diye konuştu.

DEVLET POLİTİKASI ŞART

Yabancıya gayrimenkul satışı konusunun ‘devlet politikası’ olarak ele alınması gerektiğini savunan ve oturma izinleri, vatandaşlık gibi konularda liberal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Yılmaz, “İngiltere, yabancıya yılda 70 milyar Euro’luk gayrimenkul satabiliyor. Bizde 5 milyar dolar. Gerekli adımlar atılırsa kısa sürede 15 milyar dolara çıkarız” dedi. Yılmaz, kamu özel sektör ortaklığıyla hedef pazarlara göre gayrimenkul projelerinin yurtdışında tanıtımı için bir ‘fon’ korulmasını da önerdi. KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik ise, konut satışlarının 2016’da da yüzde 5 yükselebileceğini, yabancıya satışların yüzde 20 artabileceğini tahmin ettiklerini söyledi. Çelik, “Tabii ki çok önemli, negatif, beklenmedik bazı şeyler olmazsa” diye konuştu.

Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?