Kuzu’dan Ankara’ya milyar dolarlık 2 proje

Kuzu Grup Ankara’da 2 yeni gayrimenkul projesi için çalışmalara başladı.

Kuzu’dan Ankara’ya milyar dolarlık 2 proje
Kuzu’dan Ankara’ya milyar dolarlık 2 proje Yönetici
Bu içerik 1136 kez okundu.

Kuzu Grup Ankara’da 2 yeni gayrimenkul projesi için çalışmalara başladı. Oran ve Yıldız’da yükselecek karma kullanımlı projeler için 1 milyar lira yatırım yapacak şirket, yurtiçinde İzmir’i, yurtdışında Katar’ı mercek altına aldı.

KUZU Grup, İstanbul Ataköy sahilindeki Sea Pearl Ataköy projesinden sonra yönünü Ankara’ya çevirdi. TOKİ ile gelir paylaşım modeliyle inşa edilecek Kuzu Effect projesi Oran’da Turan Güneş Bulvarı üzerinde gerçekleştirilecek. 750 milyon lira yatırım değerine sahip projede rezidans, ofis-stüdyo, loft daire ve açık çarşı gibi alanların yer alacak. 46 kat ve 186 metrelik bir kulenin de yer alacağı projede evlerin metrekare satış fiyatı 10-12 bin lira. Kuzu Effect projesinde 203 konut, 44 ofis ve açık çarşı bulunacağını belirten Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Güven Kuzu, ön taleple evlerin yaklaşık yüzde 30’unun satıldığını dile getirdi. Kuzu Grup’un Ankara’daki ikinci projesi olan Yıldız’daki Kumru Ankara ise 250 milyon lira yatırım değerine sahip. Projede yer alan 164 konutta metrekare satış fiyatları 6 ile 8 bin lira arasında değişiyor. Kumru Ankara İller Bankası arazisinde gelir paylaşımı modeliyle hayata geçecek. Her iki projede de evlerin 2017 Eylül’de teslim edilmesi planlanıyor.

YENİ ARSA ARIYOR

İstanbul ve Ankara’da projeleri olduğunu belirten Güven Kuzu, İzmir’e de yatırım planladıklarını söyledi. Kentsel dönüşüm süreci ile de ilgilendiklerini ifade eden Kuzu 3 ilde de arsa arayışına başladıklarını kaydetti. Yurtdışı yatırımlarına da hız vereceklerini belirten Kuzu, Ataköy’deki Sea Pearl projelerinde Katarlılar ile ortak çalıştıklarını ve bu sayede o bölgedeki yatırımcılarla ilişkilerinin geliştiğini söyledi. İran ve Cezayir’de 2.5 milyar dolar değerinde taahhüt işleri üstlendiklerini ifade eden Kuzu, “İran’da 20 bin konut teslim ettik, 37 bin konurun inşaatı sürüyor Cezayir’de 15 bin konut devam ederken, 15 bin konutluk yeni bir iş için de ön sözleşme imzaladık” diye konuştu.

EMRE AROLAT İMZALI

Kuzu Effect’in mimarlığını Emre Arolat üstlendi. Türkiye ve yurtdışında çok sayıda projeye imza atarken Ankara’da daha önce bir proje çalışmadıklarını belirten Arolat, “Ankara’da doğan, çocukluğu Ankara’da geçen bir mimar olarak bu ilde bir proje olmaması eksiklikti” dedi. Akıllı bir bina tasarladıklarını belirten Arolat, geniş kamusal alanlar, kışın kapalı, yazın üstü açılan iç sokaklar tasarladıklarını belirtti. Kumru Ankara projesinin mimarı ise Ali
Osman Öztürk.

Lüks projeler finansman sağlıyor

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, TOKİ konutlarının yüzde 84’ünün sosyal konut olduğunu belirtti. Kalan yüzde 16’da Kuzu Grup ile olduğu gibi gelir paylaşım modelleri uygulandığını belirten Karaca, “Emekliler için ayda 250 lira ödemeli, alt gelirli için 100-130 lira ödemeli evler yapıyoruz. Aslında yüzde 16’lık kesimden ev alanlar dar gelirliye ev işini finanse ediyor” dedi. Yılda 70 bin konut üretme hedefleri olduklarını belirten Karaca, İstanbul’da arsa maliyetleri nedeniyle düşük taksitle ev satışında zorlandıklarını söyledi. Karaca, “İstanbul Kayabaşı’nda yeni yapacağımız projede de emekliye yer ayırmaya çalışıyoruz ancak İstanbul’daki arazi fiyatları bu taksit oranlarını muhtemelen 450-500 liraya çıkaracaktır” dedi.

Gülistan Alagöz, Hürriyet


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?