Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde ihale yapıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde Kınalı’dan Akyazı’ya kadar olan bağlantı yollarının iki aşamalı olarak ihalesinin yapıldığını, yolların toplam yapım maliyetinin 7 milyar lirayı bulacağını açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin Kurtköy-Akyazı kesimi işini Limak-Cengiz Ortak Girişim Grubu, Kınalı-Odayeri kesimi işinini ise Kolin İnşaat-Kalyon-Hasen …

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde ihale yapıldı
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde ihale yapıldı Yönetici
Bu içerik 1427 kez okundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde Kınalı’dan Akyazı’ya kadar olan bağlantı yollarının iki aşamalı olarak ihalesinin yapıldığını, yolların toplam yapım maliyetinin 7 milyar lirayı bulacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin Kurtköy-Akyazı kesimi işini Limak-Cengiz Ortak Girişim Grubu, Kınalı-Odayeri kesimi işinini ise Kolin İnşaat-Kalyon-Hasen Ortak Girişim Grubu kazandı” dedi.

Bakan Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, yapımı tamamlanma aşamasına gelen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, devamında 95 kilometrelik otoyolun Anadolu yakasında Kurtköy’de bittiğini, Kurtköy’den Akyazı’ya İzmit’in kuzeyinde yolun devamının da 169 kilometre olduğunu belirtti.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapım ihalesinin KGM tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Yıldırım, “Çok titiz bir çalışmayla 160 bin sayfaya yaklaşan teklif dökümanları 12 günde sonuçlandırıldı. 169 kilometrelik kesime 8 teklif geldi” diye konuştu.

Kazanan ortaklığın 6 yıl 9 ay 12 gün süre ile Limak-Cengiz Ortak Girişim Grubu olduğunu açıklayan Yıldırım, şunları söyledi:
“Bundan 3 yıl yapım süresini düşerseniz geriye temiz 4 yıla yakın 3 yıl 9 aylık bir işletme süresi sonunda yol, KGM’ye devrolacak. Böylesine büyük bir projenin bu şekilde bir bedelle yapılıyor olması Türkiye’nin gücünü gösteriyor.”

Yıldırım, bu projenin gerçekleşmesi için girişim gruplarının kredilerini kendilerinin ayarlayacağını belirterek, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası desteği konusunda teklifte niyet mektubunun bulunduğunu kaydetti.

4 gidiş 4 geliş olacak

Söz konusu kesimin toplam 169 kilometre olduğunu, Kurtköy’den başlayıp, Akyazı’da sona erdiğini ifade eden Yıldırım, 2×4 yani 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş yapılacağını bildirdi.

Toplam yatırım tutarının 4.5 milyar lira olduğunu aktaran Yıldırım, yatırım süresinin ise yaklaşık 3 yıl olarak planlandığını ifade etti.

Projenin devamı olan yolun Kurtköy’den havalimanına kadar yapıldığını ve 26 Ağustos’ta açılacağını anımsatan Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü dahil 95 kilometre olduğunu, katılım yollarıyla 200 kilometrenin üzerine çıktığını vurguladı.
Havalimanından Kınalı’ya, Edirne asfaltına, TEM Otoyolu’na bağlamak için 88 kilometrelik bölümün daha bulunduğunu aktaran Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

“O bölümün ihalesi de YİD modeliyle eş zamanlı olarak yapıldı. Buraya da 8 teklif geldi. Yapım süresi dahil olmak üzere en düşük işletme süresini veren grup, Kolin-Kalyon-Hasen Ortak Girişim Grubu’dur. Teklif edilen işletme süresi 7 yıl 9 ay 12 gündür. Buradan yaklaşık 3 yıl yapım süresini çıkarınca 4 yıl 9 ay 12 gün işletme süresi kalacak. Her iki kesimde kamulaştırma bedeline kazanan firmalar, 500 milyon lira katkı sağlayacak. Geriye kalanı da KGM bütçesinden karşılanacak.”

Buranın toplam yatırım maliyetinin 2.7 milyar lira olacağını ifade eden Yıldırım, “İkisini topladığımızda 250 kilometrelik, 4 gidiş 4 geliş 8 şeritli yol yapılacak. Toplam maliyeti de yaklaşık 7 milyar lirayı buluyor” diye konuştu.

Geçiş ücreti 52 TL artı KDV

Bakan Yıldırım, yolların geçiş ücretleri hakkında da şu bilgileri verdi:

“Kınalı-havalimanı arası 88 kilometrelik bölüm için toplam geçiş ücreti bugünkü kurlarla 10.5 lira artı KDV olacak. Asya yakası yani Kurtköy’den Akyazı’ya 169 kilometrelik kesim 19 lira artı KDV olacak. Eğer tamamı olarak düşünürsek, yani kullanıcılar, Kınalı’dan girip, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü geçerek, Kurtköy’den Akyazı’ya kadar 52 lira artı KDV ödeyecek. Bu güzergahlarda trafik garantisi de 75 bin ile 125 bin arasında değişiyor. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde biraz fazla, az olan yerlerde daha az. Kurtköy’den 3. Havalimanına olan mesafede yaklaşık 90 kilometre bu da 25 lira artı KDV olarak öngörülmektedir.”

Milliyet


1insaat.biz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?