Körfez Köprüsü’nün adı ‘Osman Gazi’ oldu

2013 yılında temeli atılan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün son tabliyesi dün törenle birleştirilirken, artık körfezi geçmek 2 saatten 6 dakikaya indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın birlikte birleştirdiği ve ismi ‘Osman Gazi’ olan köprü Ramazan Bayramı öncesi hizmete açılacak. 2013 yılında temeli atılan ve İzmit Körfezi’nin gerdanlığı olarak nitelendirilen Körfez Geçiş …

Körfez Köprüsü’nün adı ‘Osman Gazi’  oldu
Körfez Köprüsü’nün adı ‘Osman Gazi’  oldu Yönetici
Bu içerik 1193 kez okundu.

2013 yılında temeli atılan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün son tabliyesi dün törenle birleştirilirken, artık körfezi geçmek 2 saatten 6 dakikaya indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın birlikte birleştirdiği ve ismi ‘Osman Gazi’ olan köprü Ramazan Bayramı öncesi hizmete açılacak.

2013 yılında temeli atılan ve İzmit Körfezi’nin gerdanlığı olarak nitelendirilen Körfez Geçiş Köprüsü’nde son tabliye dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla Yalova tarafında yapılan bir törenle yerine yerleştirildi. İstanbul ile İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün son vidalarını ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde olduğu gibi Erdoğan, Davutoğlu ve Yıldırım birlikte sıktı. Köprünün Ramazan Bayramı öncesinde açılması planlanıyor. Bugüne kadar 112 tabliyenin konulduğu köprüde, 113’üncü tabliyenin yerleştirilmesiyle artık 2 bin 682 metrelik köprü, yürüyerek geçilir hale geldi. Otoyolun Altınova- Gemlik arasındaki 40 kilometrelik kesimi de yapılan törenle hizmete açıldı.

ON BİNLER TOPLANDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün İstanbul-İzmir Otoyolu Körfez Geçiş Köprüsü’nün son tabliyesinin konulma merasimi ve otoyolun Altınova-Gemlik arasındaki kesiminin açılışı için Yalova’daydı. Tören için otoyol üzerinde kurulan alana saatler öncesinden binlerce vatandaş toplandı. Köprünün Altınova tarafındaki ayağının bulunduğu noktada törene gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada köprünün 2023 projeleri arasında ilk tamamlananlardan olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu Türkiye’nin otoyoludur. Proje sadece şu açılışını gerçekleşmekte olduğumuz 40 kilometrelik bölüm ve son tabliyesinin vidalarını sıktığımız önümüzdeki ayın sonunda açılacak köprü bölgenin ulaşımında çok büyük rahatlama sağlayacak. Bayramlarda kuyrukları hatırlıyorsunuz değil mi? Artık böyle bir şey olmayacak, hepsi artık tarih olacak. Gebze’den Gemlik’e kadar olan 13 kilometrelik kesim önümüzdeki ayın sonunda açılacak. 50 dakika olan ulaşım süresini 20 dakikaya düşecek. Altınova-Gemlik 1-1.5 saati bulan ulaşım süresini 6 dakikaya indirdi. Vakit nakittir demiş büyüklerimiz. İşte buyrun ekonomi bu, ekonomiden anlamak bu. Vakti nakte dönüştürüyoruz. Eskiden Gebze’den Dilovası’na 2.5 saatte giden araç yarım saatten daha kısa sürede kat edecek.”

6 DAKİKADA KÖRFEZ
- İstanbul-İzmir Otoyolu’nun en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün hizmete açılmasıyla birlikte İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe 3.5 saate inecek.

- İzmit Dilovası ile Yalova Hersek Burnu arasında yapılan ve 1.1 milyar dolara mal olan köprü, iki kule arasındaki bin 550 metrelik uzunluğuyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olma özelliğine sahip.

- Toplamda 2 bin 682 metre uzunluğunda olan köprünün kule yüksekliği 252 metre, tabliye genişliği ise 35.93 metre.�

- Köprü, 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit ile hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak.

- Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, halen körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. Açıldığında Türkiye ekonomisine yıllık 165 milyon dolar tasarruf sağlayacak.

- Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak. 9 milyar dolara mal olan proje zamanından 2 yıl önce yani 2018’de tamamlanacak.

- Kamu 13.5 milyar lira harcama yaptı bunun çoğunluğu kamulaştırmaya gitti. Tabliyenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Davutoğlu, işçilerle poz verdi.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ
CUMHURBAŞKANI Erdoğan köprünün merakla beklenen ismini de konuşmasının sonunda açıkladı. Erdoğan şöyle konuştu: “İstişarelerimizi yaptık neticesinde de kutlu bir tarihin varisleriyiz ve bu kutlu tarihin mimarlarını geleceğe de aynı şekilde taşımak böyle bir neslin görevidir. Biz de dedik ki değerli Başbakanımız, bakanımız beraberce değerlendirdik dedik ki adını Osman Gazi Köprüsü koyalım. Uygun mu? Güzel mi? Osman Gazi’den bize miras değil mi? Osman Gazi Köprüsü’nden geç Orhan Gazi ile bütünleş. Hayırlı olsun.”

Erdoğan, Davutoğlu ile birlikte kendi kullandığı makam aracıyla Osman Gazi Köprüsü’nün gişelerinden geçti. Erdoğan’ın ardından direksiyonun başına geçen Davutoğlu aracı kullandı.

GÖNÜLLERİN KÖPRÜSÜ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, her gün taş üstüne taş koymaya, şehirleri, ilçeleri, yürekleri birleştirmeye devam edeceklerini belirterek, “Kim ne yaparsa yapsın, birileri terör tuzaklarıyla bu millete tuzak kurmaya kalkarsa, onların da hesabını göreceğiz. Hem mücadele edeceğiz hem de bugün olduğu gibi hizmetlerimize devam edeceğiz. Çünkü bu memleketin kaybedecek bir dakika dahi vakti yoktur” dedi. Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnşallah kadim başkentimiz İstanbul, bu projeyle İzmir’e bağlanıyor. Ama nasıl bağlanıyor biliyor musunuz? Dünyanın uzunlukta 4. büyük köprüsüyle ve 8 saatlik yolu, 3 saate indiren otoyoluyla bağlanıyor. Böylece Fatih Sultan Mehmet Han, Kocaeli’de Akçakoca ile Bursa’da Osman Gazi ile İzmir’de Caka Bey’le buluşuyor, şehzadeler şehri Manisa ile İstanbul birbirine komşu oluyor. Allah bu yolu hayırlı eylesin; bu köprüyü, gönülleri birleştiren köprü eylesin. Allah köprülerimizi, gönül köprüleriyle taçlandırsın”

Hürriyet


1insaat.biz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?