Konut kredisi yönetmeliğinde sevindiren değişiklik

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın yürürlüğe giren Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği‘ne göre, kredi kullanan tüketicilerin vadesi gelmemiş taksitlerini ödeyebilmesi ya da kredi borcunun tamamını ödemesi artık mümkün oluyor. Erken ödemenin yapılması durumunda ise erken ödenen tutara göre tüm faiz ve maliyet indiriminin yapılması avantajı da geliyor. Ancak konut kredisini vadesinden önce kapatmak isteyenler ya da ara …

Konut kredisi yönetmeliğinde sevindiren değişiklik
Konut kredisi yönetmeliğinde sevindiren değişiklik Yönetici
Bu içerik 956 kez okundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın yürürlüğe giren Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği‘ne göre, kredi kullanan tüketicilerin vadesi gelmemiş taksitlerini ödeyebilmesi ya da kredi borcunun tamamını ödemesi artık mümkün oluyor. Erken ödemenin yapılması durumunda ise erken ödenen tutara göre tüm faiz ve maliyet indiriminin yapılması avantajı da geliyor. Ancak konut kredisini vadesinden önce kapatmak isteyenler ya da ara ödeme yapmak isteyenler değişen oranlarda tazminat ödemek zorunda kalacak.

Yönetmeliğin eski halinde vadesinden önce kapatılan konut kredilerinde tüketiciden kalan borcun %2’si tutarında erken kapatma ücreti alınıyordu. Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte ödenecek tazminat kalan vadeye bağlandı. Buna göre kredi borcunu erken ödemek isteyen tüketici kalan borcunun vadesi 36 aydan az ise %1, 36 aydan fazla ise %2 erken kapatma cezası ödeyecek.

Erken kapatma cezasını akıllarda netlik kazanması açısından örneklerle hesaplayacak olursak; 20 Ocak 2015 tarihinde %1 faiz oranıyla 100 bin lira kredi kullanan birisinden, 30. taksiti olan 20.06.2017 tarihinde 13 bin 750 liralık faiz tahsil ediliyor. Bu faiz miktarı ise 29. ay sonunda kalan anapara tutarı olan 85 bin 458,80 lira üzerinden hesaplanıyor. Tahsil edilecek faiz miktarı 85.458,80*%1= 854.59 lira olarak ortaya çıkıyor. Bu tutari yapılacak olan ödeme üzerinden düşülüyor.

Kalan vadenin 90 ay olduğu bir durum varsa, yönetmelikte belirtildiği gibi 36 ayı aşkın bir süre olduğu için %2 üzerinden faiz hesaplaması yapılıyor. 36 aydan az süreler içinse faiz miktarı %1 olarak hesaplanıyor.

Paratic.com


1insaat.biz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi