Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak 5 hobi

Günün 10 saatini Wikipedia’da geçirmeniz bilgi birikimi açısından size birçok şey kazandırır bundan şüphe yok. Ama bunu kim yapabilir ki? Kimsenin bu kadar ayıracak zamanı olduğunu sanmıyorum. Herhangi bir koç veya eğitmene ihtiyaç duymadan günde birer saat bile ayırarak edinebileceğiniz bazı hobiler sizi daha zeki yapabilir dersek ne dersiniz? Üstelik her biri oldukça keyifli aktiviteler …

Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak 5 hobi
Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak 5 hobi Yönetici
Bu içerik 1161 kez okundu.

Günün 10 saatini Wikipedia’da geçirmeniz bilgi birikimi açısından size birçok şey kazandırır bundan şüphe yok. Ama bunu kim yapabilir ki? Kimsenin bu kadar ayıracak zamanı olduğunu sanmıyorum.
Herhangi bir koç veya eğitmene ihtiyaç duymadan günde birer saat bile ayırarak edinebileceğiniz bazı hobiler sizi daha zeki yapabilir dersek ne dersiniz? Üstelik her biri oldukça keyifli aktiviteler ve en az 1-2 tanesini severek yapacağınızı düşünüyorum.

1- Günlük egzersizler
Günlük egzersizlerin hayatımıza olumlu katkılar sağlayacağını hepimiz biliyoruz fakat bizi daha zeki yapabileceği gerçeği? Egzersizler, özellikle nesnel olarak hafızayı güçlendirir. Objeleri tanıma, ayırt etme yönüyle beyin için oldukça faydalıdır. Üstelik zorlu şeyler yapmanıza da gerek yok. Yürüyüş, tempolu koşu, yoga… yapabileceğiniz egzersizlerden sadece bazıları .

2- Müzik aleti çalmak
Yönetim kapasitemizi artıran müzik aleti çalmak ayrıca bilişsel becerilerimizi artırırken akademik olarak daha başarılı olmamızı sağlar. Üstelik profesyonel olmanıza gerek yok, deneyin, öğrenmeye çalışın ve amatör olarak ilgilenin. Genç yaşta başlamanız veya çocuklarınıza başlatmanız oldukça iyi olacaktır.

3- Oyun oynamak
Günümüzde ailelerin en çok karşı çıktığı şeylerden biri çocukların oyun oynaması olsa da oyun oynamak stratejik hareket etmek, yön duygusunun oldukça iyi gelişmesi ve plan yapabilme özelliklerinin gelişmesini sağlar.

4- Yeni bir dil öğrenmek
Birden fazla dil konuşabilmek, beyninizin performansının artmasını sağlar. Üstelik günümüzde yeni bir dil öğrenmek çok da zor bir eylem değil. Yeterki düzenli olarak çalışın.

5- Okumak
Okumak kelime haznemizi geliştirir fakat sadece bu değil. Beynin sol kortexsini geliştiren okumak konuşmamıza da oldukça olumlu yansır. Yani okurken farkında olmadığınız bir çok şey aslında konuşmalarınız sırasında yansır ve ortaya çıkar.
Bu keyifli hobileri hayatınıza dahil etmek için daha fazla beklemeyin. Ayrıca infografikte bulunan kaynakalara bakarak daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

Metin Özhan, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?