" /> " /> " />

Kendinizi Şımartmak için Her Gün Yapabileceğiniz 30 Küçük Şey

Kendinizi sıklıkla değersiz gibi mi hissediyorsunuz? Kimsenin sizi önemsemediği, hatta belki de sevmediği kanısına mı kapılıyorsunuz? Peki, bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Neden etrafınızdaki insanlar sizi yeterince kaale almıyor dersiniz? Neden hak ettiğinizi düşündüğünüz ilgiyi bir türlü göremiyorsunuz? Acaba sizin kendinize olan yaklaşımınızın bu durumda bir etkisi olabilir mi? Bence olabilir. Çünkü önce siz kendinizi …" />

Kendinizi Şımartmak için Her Gün Yapabileceğiniz 30 Küçük Şey
Kendinizi Şımartmak için Her Gün Yapabileceğiniz 30 Küçük Şey Yönetici
Bu içerik 1039 kez okundu.

Kendinizi sıklıkla değersiz gibi mi hissediyorsunuz? Kimsenin sizi önemsemediği, hatta belki de sevmediği kanısına mı kapılıyorsunuz? Peki, bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Neden etrafınızdaki insanlar sizi yeterince kaale almıyor dersiniz? Neden hak ettiğinizi düşündüğünüz ilgiyi bir türlü göremiyorsunuz? Acaba sizin kendinize olan yaklaşımınızın bu durumda bir etkisi olabilir mi? Bence olabilir. Çünkü önce siz kendinizi sevmezseniz, kimsenin sizi sevmesini bekleyemezsiniz. Siz kendinizi şımartmayı bilmezseniz, başka kimsenin şımartmasını isteyemezsiniz. İşte bu nedenlerden dolayı, kendinizi kesinlikle şımartmalısınız.

Daha değerli hissetmek ve hayattan daha çok keyif almak için bunu yapmalısınız. Hayatınızı başkalarını mutlu etmeye çalışarak geçirmek yerine, kendi mutluluğunuzu ön planda tutmalısınız. Gerektiği zamanlarda bencil olmalı, kendinize “şımarmayı hak ediyorum” diyebilmelisiniz. İnsanlar size baktıklarında “kadına-adama bak, yaşamayı biliyor!” demeli. Kendinize ara ara küçük jestler yapmalısınız. Yani diyorum ki başkalarının size değer vermesini beklemeyin. Sevgilinizin sizi yemeğe çıkarmasını ya da eşinizin size hediye almasını beklemeyin. Yani şımartılmak mı istiyorsunuz? Hemen şimdi bunu kendiniz yapın. Kendinizi şımartmak için gün içinde yapabileceğiniz pek çok farklı şey var. Aşağıdaki maddelerde bu küçük şeylerden bahsedeceğiz. Kendinizi şımartmak için her gün yapabileceğiniz bu küçük şeylerin hayatınızda ne kadar büyük değişiklik yapacağını anında göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Sadece deneyin ve görün!

Sıkıldığınız anlarda 5 dakika boyunca hiçbir şey yapmayın, sadece kendinizi dinleyin.
Sevdiğiniz biriyle konuşmak için zaman yaratın.
Sağlıklı bir atıştırmalık ya da içecek hazırlayın ve bu lezzetin tadını yavaş yavaş çıkartın.
Önünüzdeki haftanın planını yapın, bu sizin sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir şeye sahip olmanız anlamına gelir.
Kendinize 10 dakika zaman biçin ve bu süre zarfında çalışma alanınızı derleyip toparlayın.
Yağmurun, rüzgarın, karın ya da güneşin… Doğanın keyfini çıkartın. Yağmurun sizi sırılsıklam etmesine, güneşin içinizi ısıtmasına izin verin.
Hayvanlarla daha çok vakit geçirin. Bir kedinin kucağınızda uyumasının, bir köpeğin size doğru heyecanla koşmasının ne kadar iyi hissettirdiğinin farkına varın.
Kişisel bakımınız için vakit harcayın. Manikür, pedikür yapın, yüzünüze maskeler uygulayın ve kendinizi bu küçük bakımlarla şımartın.
Günlük tutmaya başlayın ve bunu her zaman yanınızda taşıyın. Korkularınızı, heyecanlarınızı, sevinçlerinizi kelimelere dökerek rahatlayın.
Sadece birkaç dakikanızı ayırarak iham verici küçük öyküler okuyun!
2. el kitapçılara ya da kütüphaneye gidin ve ilginizi çeken her türlü kitabı alın.
Sevdiğiniz bir kişiyle veya arkadaşlarınızla sinema geceleri düzenleyin.
En sevdiğiniz çikolatayla birlikte güzelce bir mekana yerleşin ve her ikisinin de tadını çıkartın.
Yaşadığınız yerde turist olun. Daha önce belki de hiç görmediğiniz doğa güzelliklerini, tarihi binaları, adını bile duymadığınız sevimli köyleri keşfedin.
Kendinize yeni kıyafetler ya da yeni aksesuarlar alın. Çok pahalı olmalarına gerek yok, küçük bir araştırma yaparak gayet uygun fiyatlara da eğlenceli bir alışveriş yapabilirsiniz.
Birine yardım edin, emin olun bu size çok iyi hissettirecektir.
Her gün yeni bir şey öğrenin. İlginizi çeken bir konu hakkında araştırma yapın ve öğrenmenin zevkini yaşayın.
Tek başınıza sinemaya gidin. Tabii, film seçiminizi doğru yapmayı unutmayın.
Çok sevdiğiniz özel bir yemeği yapmayı öğrenin. Bu şekilde canınız her istediğinde kendinize ziyafet verebileceksiniz.
Akşam eve gittiğinizde hiçbir şey yapmayın. Sadece güzel bir duş alın ve pijamalarınızı giyerek yatağınıza geçin. Güzel bir film açın ya da kitaba başlayın. İçinizin huzurla dolduğunu göreceksiniz.
Hayallerinizi ciddiye almaya başlayın. Bir sene içinde yapmak istediğiniz 5 şeyi yazın ve bu isteklerinizi gerçeğe dönüştürmek için çaba harcayın.
Öğleden sonra küçük bir şekerleme yapın. Şöyle camın kenarında, güneşin içinizi ısıttığı bir köşede uyuklamaktan daha keyifli ne olabilir ki?
Geçmişten bugüne kadar sevdiğiniz bütün şarkıların listesini yapın ve bu listeyi her gün dinleyin!
Nevresim takımınızı sık sık değiştirin. Hatta ihtiyacınız da varsa yeni ve eğlenceli bir nevresim takımı alın. Uykularınız değerli sonuçta, değil mi?
Bir şeylerden sürekli şikayet eden mızmız insanlardan, negatif kişilerden olabildiğince uzak durun. Konuşsalar bile onları duymamayı öğrenin.
Hava güzelse kendinizi dışarı atın. Belki bahçenizdeki hamağa biner, belki şehir parkındaki küçük kafede bir bardak çay içersiniz. Yani ne yaparsanız yapın, ama kesinlikle güzel havaların tadını çıkartın.
Sizden istemediğiniz bir şey yapmanız istendiğinde “hayır” diyebilin. Çünkü karşınızdaki kişiyi kırmaktan korktuğunuz için her şeye “evet” diyerek yaşamaya devam etmemelisiniz.
Artık size olmayan ya da kullanmadığınız bütün eşyalardan kurtulun. Onları ister satın isterseniz de ihtiyacı olan kişilere bağışlayın. Hangisini seçerseniz seçin, ama gereksiz eşyalarınızdan bir an önce kurtulun. Kuşlar kadar hafif hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.
Bunun size ne kadara mal olacağını düşünmeden, en iyi masaj salonlarından birine gidin. Aromatik yağlar, güzel kokular, loş bir ortam ve vücudunuzun her bir hücresine ayrı ayrı dokunuyormuş gibi hissettiğiniz uzman eller! Sizce de bunu hak etmiyor musunuz?
Ne istiyorsanız onu yapın! O an sadece çimenlerin üzerinde mi uzanmak istiyorsanız, fırsatını bulduğunuz ilk anda doğaya doğru küçük bir yolculuk yapın. Şehir dışındaki arkadaşınızı çok mu özlediniz? İş çıkışında ilk işiniz arabanızın deposunu doldurmak olsun. Bir tatlı cennetinde kaybolmak mı istiyorsanız? Sevdiğiniz tatlılardan alarak, krizinizi bastırın. Artık aklınıza ne geliyorsa!

Evet, başta da dediğim gibi siz kendinizi şımartmayı bilmezseniz, bunu kimse yapmaz. Bu nedenle birilerinin sizi el üstünde tutmasını beklemek yerine, bunu kendiniz yapın. Sonuçta, bu dünyaya bir kez geliyoruz ve şımarmak sizin en doğal hakkınız, öyle değil mi?

Nesrin Bayraktar, Paratic.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?