Katar Beyoğlu’na ‘tarla’dan giriyor

Çalık Holding şirketi Gap İnşaat, Katar’daki Cityscape gayrimenkul fuarında, ‘kentsel yenileme projesi’ Tarlabaşı360’ı tanıttı.

Katar Beyoğlu’na ‘tarla’dan giriyor
Katar Beyoğlu’na ‘tarla’dan giriyor Yönetici
Bu içerik 1171 kez okundu.

Çalık Holding şirketi Gap İnşaat, Katar’daki Cityscape gayrimenkul fuarında, ‘kentsel yenileme projesi’ Tarlabaşı360’ı tanıttı. Proje alanı içindeki otelin satışı için Katarlı bir yatırımcı ile ön mutabakat sağlandı.

TÜRKİYE’nin ilk ve en büyük ‘kentsel yenileme’ projesini Tarlabaşı’nda uygulayan Çalık Gayrimenkul (Gap İnşaat), 2006, 2017 ve 2018 sonlarında kademeli olarak teslimleri yapacak. Genel Müdür Feyzullah Yetgin, 2007’de başlayan projenin, mahkemeler ve bürokratik işlemler nedeniyle bu kadar gecikmesinden dolayı ‘çok para kazanamadıklarını’ ama bu alanda büyük tecrübe sahibi olarak uzmanlaştıklarını söyledi.

KATAR’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Projeyi Katar Doha’da düzenlenen Gayrimenkul Fuarı Cityscape’te, Körfez sermayesine tanıtan Feyzullah Yetgin, “5366 Sayılı Kanun kapsamında 12 yıllık bir iş oluyor, 500 milyon dolarlık harcamaya karşılık bizim ciro beklentimiz 600 milyon dolar. Bu kadar para ve eforla bu kadar uzun sürede sektörde çok daha büyük kazançlar mümkündü. Bizim için sosyal sorumluluk projesi gibi oldu. Ahmet Bey (Çalık) de böyle bakıyor. En büyük kazancımız, kentsel yenilemede uzmanlık kazanmış olmamız. Benzer bir proje ve süreci de Fatih’te Fener-Balat işinde yaşıyoruz. Onun da sözleşmesini (ön protokol) 2007’de imzalamıştık” dedi.

269 BİNA YENİLENİYOR

Tarlabaşı projesinin 25 bin metrekare alanda 19’u A Grubu tarihi bina olmak üzere toplamda 269 binayı kapsadığını belirten Feyzullah Yetgin şöyle devam etti: “Tüm binaların yüzde 80’i tescilli (tarihi nitelikli). Proje toplamında 160 bin metrekare inşaat yapıyoruz, 83 bin metrekaresi bizim payımıza düşüyor. 500 hak sahibi var yüzde 80’i ile anlaşıldı. Yerin 20-30 metre altına kadar inip metrekare maliyeti 5 bin lirayı bulan otoparklar yapıyoruz. Toplamda 60 bin metrekare daha önce hiç olmayan otopark inşa ediyoruz. Her binanın giriş katı ticarethane oluyor ki 17 bin metrekarelik alışveriş alanı çıkıyor. Bu konuda Körfez kökenli fonlarla görüşüyoruz.”

Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül ise “Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Jassim al Thani stantımızı ziyaret etti ve projemiz hakkında detaylı bilgi aldı. Aynı gün Katarlı bir yatırımcı projemizdeki otel ile yakından ilgilendi. Otelimiz, işletecek markanın talebine göre 133 ya da
150 odalı olabiliyor. Katarlı yatırımcı, fuarın ikinci günü bizi akşam yemeğine davet etti ve satış için kendileriyle ön mutabakat sağlandı” dedi.

Hürriyet


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?