İyi bir ilk izlenim bırakmanın 6 yolu

Doğrudan veya dolaylı yoldan varlığımızı algılamış olan her insanın zihninde bıraktığımız ize ilk izlenim denir. İlk izlenimde maalesef oldukça kısa zamanda yaratılan bir şeydir. Peki nasıl iyi bir ilk izlenim yaratacağız? Nasıl olacak da aklında kalmayı istediğimiz insanların aklında 5 dakikadan fazla kalacağız? Nasıl bizi daha fazla tanımak istemelerini sağlayacağız? Çoğu zaman iyi bir ilk …

İyi bir ilk izlenim bırakmanın 6 yolu
İyi bir ilk izlenim bırakmanın 6 yolu Yönetici
Bu içerik 1250 kez okundu.

Doğrudan veya dolaylı yoldan varlığımızı algılamış olan her insanın zihninde bıraktığımız ize ilk izlenim denir. İlk izlenimde maalesef oldukça kısa zamanda yaratılan bir şeydir. Peki nasıl iyi bir ilk izlenim yaratacağız? Nasıl olacak da aklında kalmayı istediğimiz insanların aklında 5 dakikadan fazla kalacağız? Nasıl bizi daha fazla tanımak istemelerini sağlayacağız? Çoğu zaman iyi bir ilk izlenim bırakmak çok da basit değilmiş gibi algılansa da aslında oldukça basittir. İşte iyi bir ilk izlenim bırakmanın yolları:

1. Kötü ruh halinden kurtulun:
İmaj içten dışa oluşur. Biz kendimizi nasıl algılıyorsak başkaları da öyle algılayacaktır. Kötü bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Moraliniz dibe vurmuş olabilir. Bunun tam da iyi bir izlenim bırakmanız gereken ortama girmenizden önce olması çok kötü bir durum olur, ama yapacak bir şey yok. Ya hemen modunuzu değiştireceksiniz ya da eve döneceksiniz. Maalesef kötü mod ilk izlenimi tamamen etkileyebilecek bir durumdur. Vücut dilinize, konuşmalarınıza yansıyacaktır. Vücut dilinin bu tip görüşmelerde oldukça önemli olduğuna daha önce de değinmiştik. Modunuzu değiştiremiyorsanız gitmemek daha iyi olacaktır. Ortalıkta gamlı baykuş gibi dolanarak risk almamalı ve tanışmayı başka zamana bırakmalısınız.

2. Önceden stratejinizi belirleyin
İyi izlenimin hedefi nedir? Amacınız nedir? Yemeğe mi gidiyorsunuz, iş çıkışı bir içkiye mi? Önemli birisiyle tanışmanız mı gerekiyor? İnsanlar sizi nasıl hatırlasın istiyorsunuz? Önce bunu bir düşünün. Kiminle tanışmak istiyorsunuz, nasıl bir iletişim kurmak istiyorsunuz? Gitmeden önce küçük bir stratejiniz olsun. Sizi kim tanıştırabilir bu kişilerle? Böylelikle enerjinizi doğru yere aktarmış ve boşa zaman harcamamış olursunuz.

3. Gülümseyin
Negatif insanlardan kimse hoşlanmaz. Hepimiz bir ortamdaki en güleryüzlü ve enerjik insanlara doğru doğal olarak meylederiz. Siz de onlardan biri olun. Özellikle tanıştığınızı insanları kocaman bir gülümseme ile karşılayın. Öylesine bir gülümsemeden bahsetmiyorum. “Sizi tanıdığıma gerçekten de çok memnun oldum” hissi veren gerçek bir gülümsemeden bahsediyorum. Arkadaşça ve samimi bir gülümseme kesinlikle iyi bir ilk izlenim yaratmanıza yardımcı olur.

4. İnsanlara isimleriyle hitap edin
Konuşurken karşınızdakinin gözlerine bakın ve isimleriyle hitap edin. Cümle arasında tekrar isimlerini geçirin. Kesinlikle iyi bir izlenim yaratmak için garantili bir yöntemdir. Sohbet esnasında sohbete ve kişinin söylediklerine odaklanın. Sakın karşınızdaki konuşurken sağa sola bakmayın. Bu durum, o zamanı onunla geçirdiğinizine çok memnun olduğunuzu gösterin. Konuşurken ilgilendiğinizi gösteren sorular sorun ya da anlattığı şeyi biraz daha detaylandırmasını isteyin. Dinlediğiniz şey ne kadar sıkıcı olursa olsun bunu yapın. Unutmayın bir amacınız var.

5. Olumlu bir sohbet oluşturun
Sürekli ters giden şeylerden bahsetmeyin. Sabah servisi kaçırmışsınızdır, sırada saatlerce beklemişsinizdir ya da desteklediğiniz siyasi parti saçma sapan bir karar almıştır. Üst üste olumsuz eleştiri yapmaya müsait konulardan mümkün olduğunca kaçının ve kaçamasanız da mutlaka olumlu bir bakış açısıyla konuyu kapatmaya çalışın. Kimse söylenip duran mızmız insanlardan hoşlanmaz.

6. Takipte kalın
Gece bitmiş olsa da istediğiniz kişilerle tanışmış olsanız da hala yapmanız gerekenler var. Takipte ve iletişimde kalmak. En iyi yöntem de e-posta atmaktır. “Sizinle tanıştığıma çok memnun oldum” içerikli bir e-postayı arayı çok açmadan yollamak iyi bir izlenim yaratmak için gereklidir. Aynı e-postada konuştuğunuz konuyla ilgili link eklemek ya da önümüzdeki günlerde kahve içmeye davet etmek de yapılabilecekler arasında sayılabilir.

Uplifers.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?