İşteyken bile mutlu kalmanın 11 formülü

Yüzleşmenin vakti geldi geçiyor bile. Çalışmak ile mutluluk pek de ele ele olan ikili olamadılar. Gallup tarafından ABD’de 180 milyonu aşkın kişiyi içeren bir çalışma sonucunda, insanların sadece yüzde 13’ü çalışırken mutlu olduğu ortaya çıkmış. Bu yüzde 13’lük kesimin yüzde 36’sı mutsuz olanlara göre daha motive, 6 kat daha enerjik ve 2 kat daha verilmli …

İşteyken bile mutlu kalmanın 11 formülü
İşteyken bile mutlu kalmanın 11 formülü Yönetici
Bu içerik 1148 kez okundu.

Yüzleşmenin vakti geldi geçiyor bile. Çalışmak ile mutluluk pek de ele ele olan ikili olamadılar.
Gallup tarafından ABD’de 180 milyonu aşkın kişiyi içeren bir çalışma sonucunda, insanların sadece yüzde 13’ü çalışırken mutlu olduğu ortaya çıkmış. Bu yüzde 13’lük kesimin yüzde 36’sı mutsuz olanlara göre daha motive, 6 kat daha enerjik ve 2 kat daha verilmli olduğunu da paylaşalım.
İyi haber ise, mutluluğun sadece yüzde 50’sinin genetik olduğu geriye kalan yarısının ise kişiye bağlı olduğu gerçeğidir. Kendinizi mutlu etmeye çalışırken neyin sizin için etkili ve çalışır olacağına bakmanız gerekir. Bunu ortaya çıkardıktan sonra bütün taşlar yerine oturacaktır zamanla. Bunu başarmanız sadece işlerinizle ilgili olumlu sonuçlar doğurmaz aynı zamanda sağlığınıza da olumlu bir yansıması olur.
Bir başka bilgi ise, mutlu insanların genelde duygusal zeka olarak da ön planda olduklarıdır.
Şimdi sizlerle duygusal anlamda bu zeki insanların çalışırken nasıl mutlu olmayı başardıklarını ele alacağız.

1- Kendi mutluluğunuzdan sorumlu olduğunuzu unutmayın
Her kötü işin sonunda vermeniz gereken kararlar genelde 2 tanedir. Ya işi bırakacaksınız ya da işe en kötü olanın üstesinden gelerek devam edeceksiniz. Her halükarda mutluluğunuzun kendi elinizde olduğunu unutmayın ve her sıkıştığınızda bunu hatırlamaya bakın.

2- Kontrol edemediğiniz şeyleri takıntı haline getirmeyin
Ortadoğu’da var olan savaşların ve ekonomik bunalımların Türkiye’yi nasıl etkilediğini bilmek ayrı bunlardan dolayı olayları kafaya takıp stres yapmak ayrı şeylerdir. Bunların sizin kontrolünüzde olmayan şeyler olduğunu bilmeli, mutluluğunuza sebebiyet vermemesini sağlamalısınız.

3- Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın
Hayattan aldığınız zevkleri ve tutkularınızı başkalarının ki ile kıyasladığınız gün mutluluğunuza mani olduğunuz gündür. Yaptığınız bir şeyden dolayı mutluluk duyuyorsanız başkalarının görüşlerinin sizi mutsuz etmesine izin vermeyin.
Başka insanların göstermiş oldukları reaksiyonlara karşı kendinizi kapatamıyorsanız bile kendinizi onlarla kıyaslamayın. Daima başkalarının fikirlerini bir tutam tuz misali yemeğinize dökebilirsiniz ama unutmayın ki mutluluğunuza daima siz karar verirsiniz ve siz o mutluluğu sağlayabilirsiniz.

4- Kendinizi ödüllendirin
Sıkı çalışma ve zamansızlık sizin mutluluğunuza mani olmamalıdır. Yapılan araştırmalar ödüllendirmeler küçük çapta bile olsa insanın mutlu, arkadaş canlısı, cömert ve verimli kalmasını sağlıyor.

5- İş haftası boyunca egzersiz yapmaya devam edin
Günde 10 dakika bile olsa çalışma saatleri içinde egzersizler yapın. Bu yaptığınız egzersizler sayesinde zaman yönetimi, mod ve performansta olumlu sonuçlar elde edersiniz.

6- İnsanları yargılamayın ve dedikodu yapmayın
İnsanları yargılamak, suçlamak ve onlar hakkında konuşmak o süre içerisinde size iyi gelebilir ama sonrasında sizde suçluluk duygusu ve mide bulantısına sebep olabilir. Birisi hakkında kötü bir şeyler söylemeyi düşündüğünüz zaman kendinizi onun yerine koyun ve bunun sizi mutlu edip etmeyeceğini düşünün.

7- Kendinize karşı dürüst olun
Başkalarının sizden yapmanızı istediği şeyleri kendi kriterlerinizle değerlendirin. Değerlerinizle, fikirlerinizle uyuşup uyuşmadığına dikkat edin ve sonra yapıp yapmayacağınıza karar verin. Kendinize karşı dürüst olun ve kendinizi kandırmayın.

8- Başkalarına yardım edin
İnsanlara yardımcı olmak sadece onları değil aynı zamanda sizi de mutlu edecektir. Yardım etmek iyi hissetmenizi sağlar. Harvard tarafından yapılan bir araştırma iş arkadaşlarına yardımcı olanların 10 katı daha işe odaklandığını ve daha fazla promosyon kazandığını ortaya koymuştur.

9- Daha çok gülümseyin
Negatif bir modda olsanız bile sizi gülümsetecek bir şeyler hatırlayın veya komik bir video izleyin. Böylece kötüye giden gününüzün yönünü olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

10- Negatif insanlardan uzak durun
Hayatından daima şikayet eden ve olumsuz olan tipler sizi bu olumsuzlukların içine sokar ve çözümsüzlükte diretirler. Aranıza bazı setler koyarak onlardan kendinizi korumalısınız.
Sigara içmeyen biri olarak sigara içen kişilerin yanından uzaklaştığınız gibi bu tarz insanlara da bazı limitler koyabilirsiniz.

11- En iyisinin yolda olduğuna inancınız tam olsun
Sizin için iyi şeylerin geleceğini daima tekrarlayın ve buna inanın. Gelecekle ilgili iyi şeyler olacağına dair inancınız ve pozitif tutumunuz siz mutlu etmekle birlikte performansınızı da arttıracaktır.
Bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman sadece işyerinde mutlu bir insan olmakla kalmayacak duygusal zekası da yüksek bir insan olacaksınız. Bunları hayatınızın vazgeçilmezleri arasına koyup zevk almanız dileğiyle.
Sizi nelerin mutlu ettiğini yorum kısmında paylaşırsanız bizi de mutlu etmiş olursunuz.

Osman Arı, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?