İş yerlerinde oldukları gibi görünen insanlar daha mutlu ve verimli

Yakın zamanda yapılan bir çalışma iş yerlerinde gerçek kişiliklerini ortaya koyan insanların, daha mutlu ve daha verimli olduğunu gösteriyor. İddialara göre ilk nedensel kanıt, çalışma alanında mutluluğun fark yarattığı yönünde. Araştırma, Social Market Foundation ve Warwick Universitesinin Global Ekonomi’de Rekabetçi Üstünlük Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından mutlu ve üretken çalışanları anlamak için yürütüldü. Araştırma 700’ün üzerinde katılımcıya …

İş yerlerinde oldukları gibi görünen insanlar daha mutlu ve verimli
İş yerlerinde oldukları gibi görünen insanlar daha mutlu ve verimli Yönetici
Bu içerik 1119 kez okundu.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma iş yerlerinde gerçek kişiliklerini ortaya koyan insanların, daha mutlu ve daha verimli olduğunu gösteriyor.
İddialara göre ilk nedensel kanıt, çalışma alanında mutluluğun fark yarattığı yönünde. Araştırma, Social Market Foundation ve Warwick Universitesinin Global Ekonomi’de Rekabetçi Üstünlük Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından mutlu ve üretken çalışanları anlamak için yürütüldü.

Araştırma 700’ün üzerinde katılımcıya uygulanan dört farklı deneyden oluşuyor. Deneyler rastgele bireylere 10 dakikalık komedi klipleri göstermeyi ya da onlara atıştırmalıklar ve içecekler sunmayı içeriyor. Bunu takiben bir tartışma yaşanıyor ve deneyler üzerinde “mutluluk şoku”nun pozitif etkisi olup olmadığına bakılıyor.
Fortune‘a göre diğer katılımcılarla hayatlarında yakın zamanda gerçekleşmiş aile trajedileri gibi olayları tartışıyorlar, böylece araştırmacılar düşük seviyedeki mutluluğun düşük verimlilik ile ilgisi olup olmadığını belirleyebiliyor.
Sonuçlar komik videolara veya ikramlara maruz kalanların verimliliklerinde ortalama yüzde 12 civarında bir artış görüldüğünü gösteriyor. Bu durum bazılarında yüzde 20’ye kadar ulaşabiliyor. Araştırma bunun yanı sıra tartışılan daha az mutluluk verici deneyimlerde mutsuzluk ve düşük verimlilik arasında bir bağ da buldu. Bu bağ kişileri 2 yıl civarında etkileyebiliyor.
Bunları gerçekliğin iyi olmak ile bağlantılı olup olmadığını belirleyen American Psychological Association’s 2008 “Authentic Personality” raporu ile eşleştirilince ortaya çıkan sonuç kendiniz olmak ile mutlu ve verimli olmak arasında doğrudan bir bağlantı olduğu yönünde.

Bu çalışmaları göz önünde bulundurursak, iş yerinde mutlu ve verimli olmak için neler yapmanız gerektiğinizi düşünebilirsiniz. İşte bir kaç harika ipucu:
Güçlü yönlerinizi bilin ve sahiplenin
Bir kez olsun mesleğinizdeki güçlü yönlerinizi bilirseniz, onlara sahip olmak için onları işlemeye başlayabilirsiniz. Kapasitenizi bilerek kendinizden şüphe etme riskini azaltacaksınız. Verilen görevi yerine getirip getiremeyeceğinizi düşünmek yerine olumlu şekilde ve mutlaka neyi yapabiliyor olduğunuzu bileceksiniz.

Marcus Buckingham ve LeanIn‘e göre güçlü yönlerinizi tanımanız için 4 anahtar işaret var.
Başarı – Bu, yakın zamandaki bir görevi yaparken kontrolü ele almış ve etkili hissetmenin gücü
İçgüdü – Bu his, yapabileceğinizden emin olduğunuz ve kendinize güvendiğiniz için görevi yapmayı dört gözle bekleme hissi
Büyüme – Bu eylemin odaklanmanıza ve araştırmacı olarak kalmanıza yardımcı olacağını bilmek
İhtiyaçlar – Görev sizi bitap düşürmüş olsun ya da olmasın, siz yine de görevi yerine getirmiş hissedin ve başarı duygusuna sahip olun.

Her zaman memnun etmeyi amaçlamayın
Memnun etmeyi amaçlayarak doğal içgüdünüze karşı geliyorsunuz, çünkü bir başkasının sizin nasıl olmanız gerektiğine dair düşüncelerine göre hareket ediyorsunuz. Duruma uygun olarak daha iyi bir sonuç için uyum sağlamanızı gerektiren durumlar olsa da unutmamalısınız ki her zaman karşınızdakini mutlu etmek için çalışmamalısınız.

Zaman zaman insanların sizin fikirlerinize katılmaması normaldir, bu sizin düşünceniz, onların değil. Bir fikre sahip olmanız bir sesiniz olduğu anlamına gelir. İnsanlar dinlememeye karar verse dahi en azından fikrinizi söyleyebildiğiniz ve duygularınız paylaştığınız için kesinlikle kendinizle gurur duymalısınız. Bu konuda çok atılgan olmayın. Başkalarının görüşlerine ve hatta şirket kültürüne saygı duyduğunuzdan emin olun ancak düşüncelerinizi paylaşmaktan korkmayın.

Değerlerinizi ve olduğunuz kişiyi yansıtın
Kendinizi bilmek için ne olduğunuzu ve ne için mücadele ettiğinizi bilmeniz gerekir. Bu bir çok insana pek de kolay gelmiyor ve bunu anlamak insanların yıllarını alabiliyor. Bunu bir atlama taşı olarak düşünün. Bir taştan diğerine atlamak zaman alır, kendi değerlerinizi öğrenmeniz adım adım gerçekleşir.
Değerlerinizi anlamanızın kolay bir yolu da öz değerlerinizin neler olduğunu öğrenmek için Colin Hile’ın 5 adımdan oluşan tasavvur, seçim ve sadakata başvuran egzersizlerini denemektir.

Tuğçe İçözü, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?