İş hayatında stresle baş etmenin yolları

İş hayatında sorumluluklarımız, iş yükümüz ve maruz kaldığımız her türlü terslik, stresimizi günden güne artıracaktır. Bir noktadan sonra da bu stresle baş etmek son derece zor bir hale gelecek ve iş gitmek istemeyeceğiz. Hatta birçoğumuzun emekliliği istememizin tek nedeni, bu stresten kurtulmak ve daha sakin bir hayata sahip olmayı istemektir. Ama çalışanız gerektiğinin de farkındasınız …

İş hayatında stresle baş etmenin yolları
İş hayatında stresle baş etmenin yolları Yönetici
Bu içerik 1250 kez okundu.

İş hayatında sorumluluklarımız, iş yükümüz ve maruz kaldığımız her türlü terslik, stresimizi günden güne artıracaktır. Bir noktadan sonra da bu stresle baş etmek son derece zor bir hale gelecek ve iş gitmek istemeyeceğiz. Hatta birçoğumuzun emekliliği istememizin tek nedeni, bu stresten kurtulmak ve daha sakin bir hayata sahip olmayı istemektir. Ama çalışanız gerektiğinin de farkındasınız değil mi? Peki, bu durumda stresle nasıl baş edebilirsiniz?

Günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız tersliklerin yanında iş hayatının koşturmacası da stresimize tuz, biber olur. İş hayatının temposu altında eziliyor ve yoğun bir stres yaşıyorsanız, bu durumu kontrol edebileceğinizin farkında olmasınız. Uzmanlar, bir dereceye kadar stresin vücudumuz için faydalı olduğunu söylüyor. Yine de belli bir düzeyin üzerindeki stres, çeşitli hastalıklara da neden olabiliyor. Bu nedenle stresle baş etmenin yollarını bulmanız gerekiyor. Bir ek bilgi olarak dünyanın en stresli meslek gruplarına göz atmanızı öneririm.

Güne güzel başlamak ve kahvaltı etmek, stresle baş etmenin en önemli yollarından. Eğer işe gitmeden önce bir miktar yürüyebiliyor veya spor yapabiliyorsanız, stresin hakkından kolayca gelebilirsiniz. Sabahları enerjik bir şekilde güne başlayabiliyorsanız, gün içerisinde karşılaşacağınız stres konuları ile daha kolay baş edebiliyorsunuz. Aynı zamanda sabahları, gün içinde yapacaklarınızın bir listesini çıkarabilir ve ajanda tutabilirseniz, stresinizi yine engelleyebiliyorsunuz. Kişisel bir masanız varsa, sevdiğiniz obje ve renklerle düzenlemenizde de fayda var. Çünkü renklerin ofisteki verim üzerine etkileri bile artık bilinen bir gerçek ve bu şekilde stresinizle baş edebilirsiniz.

İş hayatında beklenmedik durumlarla karşılaşmanız oldukça normaldir. Bu durumu normal karşılar ve sakin bir şekilde tekrar kontrolü ele alabilirseniz, strese girmeden sorunlarınızı çözebilirsiniz. Ayrıca işlerinizi önem sırasına koyabilirseniz de stresinizi engelleyebilirsiniz. Başkalarından yardım isteyebilmelisiniz. Çok fazla işin altından kalkmaya çalışmak yerine başkalarından yardım istemek çok daha doğrudur. Kendi başınıza eksik veya yanlış yapmak yerine, birilerinden yardım isteyerek sorunsuz bir şekilde işinizi halledebilir, bu sayede de strese girmemiş olursunuz.

Stresle Baş Etmenin YollarıDoğru nefes almanın, stresle baş etme konusunda en etkili yöntemlerden birisi olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. İşlerinizi yaparken doğru, derin ve yavaş bir şekilde nefes almayı ihmal etmemelisiniz. Nefes egzersizleri konusunda da bilginiz olursa, stresinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz. İş yükünüz arttığı zaman, önce sırtınızı rahat bir yere yaslayın, gözlerinizi kapatıp burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan yavaşça verin. Bu egzersizi 5 dakika yapmak bile kaybettiğiniz enerjiyi geri kazandıracaktır. Enerjinizi topladıktan sonra da stres girmeden işlerinizi yoluna koyacaksınız.

Masa başı çalışanlardansanız, belli aralıklarla küçük molalar vermelisiniz. 5 dakikalık bir mola enerjinizi toplamanıza yardımcı olacaktır. Masanızdan kalkıp biraz yürümek, üzerinizdeki gerginlik ve ağırlığın uzaklaşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda sürekli asık ve kızgın bir suratla ortalıkta dolaşmayın. Gülümsemeyi hayatınızdan eksik etmeyin. Güne gülümsemeyle başlayın ve bu şekilde devam edin. Sinirleneceğiniz durumlar elbette olabilir; ama bunu kontrol etmek sizin elinizde. Çünkü suratınızı düşürerek veya kaşlarınızı çatarak sorunlarınızı çözemezsiniz. Enerjinizi kaybetmeden, motivasyonunuzu yüksek tutarak işinizin başına geçmelisiniz. Sürekli durumlardan yakınmak ve şikayetçi olmak, sorunlarınızın daha da büyümesine neden olacaktır.

İyi bir uyku çekmek de stresle baş etme konusunda size yardımcı olacaktır. Birçoğunuzun, “stres yüzünden uykularım kaçıyor,” dediğini duyar gibiyim. Ama uykunuzu stresinizi azaltmak için kullanmanız gerekiyor. Ertesi gün işinize doğru bir şekilde odaklanabilmek için iyi bir uyku çekmeniz gerekiyor. Bu sayede vücudunuz ve beyniniz dinlenmiş olacak; sorunlara, problemlere daha etkili çözümler bulabileceksiniz. Uyku kadar hafta sonu aktiviteleriniz de hem başarınızı hem de stresinizi etkiliyor. Bu nedenle hafta sonunuzu da iyi bir şekilde geçirmeye dikkat etmelisiniz. Başarılı isimlerin hafta sonu tavsiyeleri için buradan bilgi alabilirsiniz.

İş arkadaşlarınızla aranızın iyi olması da stresi önlüyor. Yönetici ve iş arkadaşlarınızla aranız iyi olduğunda, çatışmadığınızda ve güçlü bir iletişime sahip olduğunuzda, negatifliği de uzaklaştırmış olacaksınız. Bu şekilde sorunlara birlikte çözüm bulabilecek ve işlerin rayında ilerlemesini sağlayacaksınız.

Son olarak Biofeedback‘in stresle baş etme konusunda en etkili yöntem olduğunu bilmeniz gerekiyor. Biofeedback, depresif duygu durumu ve kronik stresten kaynaklı anksiyeteyi düzelttiği biliniyor. Aynı zamanda iş ile ilgili akut strese maruz kalan kişilerin, genel duygusal sağlığı düzettiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Aysun Bayhan, Paratic.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?