İş hayatında haftanızı nasıl planlamalısınız?

İtiraf edelim; en az çalışmayla, daha çok kazanmak ve boş vakitlerimizi en eğlenceli şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bunun için iş hayatımızdaki çalışma matematiğimizi düzene koymak ve “akıllıca çalışmak” gerekiyor. Peki gerçekten böyle bir şey var mı? Evet, iş hayatınızdaki yoğunluğunuzu azaltabilmek için uygulayabileceğiniz şeyler var. Gelin haftayı en verimli şekilde değerlendirebileceğimiz bir plan yapalım. 1- Pazartesi …

İş hayatında haftanızı nasıl planlamalısınız?
İş hayatında haftanızı nasıl planlamalısınız? Yönetici
Bu içerik 1130 kez okundu.

İtiraf edelim; en az çalışmayla, daha çok kazanmak ve boş vakitlerimizi en eğlenceli şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bunun için iş hayatımızdaki çalışma matematiğimizi düzene koymak ve “akıllıca çalışmak” gerekiyor. Peki gerçekten böyle bir şey var mı? Evet, iş hayatınızdaki yoğunluğunuzu azaltabilmek için uygulayabileceğiniz şeyler var. Gelin haftayı en verimli şekilde değerlendirebileceğimiz bir plan yapalım.

1- Pazartesi sabah – Odaklan
Pazartesi sabahı yapacağınız ilk işiniz 20 dakikanızı ayırıp haftaya bir göz atmak. Eğer bir ekibiniz varsa ekibi bir araya getirin ve bu haftanın içerisinde tamamlanması gereken işleri birbirinizle paylaşın ve hedefler koyun. Yani “şu işi çarşambaya kadar bitireceğim” gibi net olun. Herkes birbiri ile paylaşınca, işi tamamlamak için daha fazla motive olursunuz.

2- Çarşamba sabah – Ekibi bir araya toplayın, paylaşın
Çarşamba günü hem haftanın başındaki alınan kararlar ile ilgili değerlendirme yapmak hem de ekip arkadaşları ile bilgi paylaşımı yapmak için kısa bir toplantı daha düzenleyin. Ekibin duygu durumunu, haftadan beklentilerini ve iş durumlarını tekrar kısaca paylaşın ve özellikle yeni öğrendiğiniz bazı bilgileri paylaşın bu sayede ekibin gelişmesine de katkı sağlamış olursunuz. Haftanın geçen günlerindeki yaptıklarınız ile kalanında yapacaklarınızı tekrar gözden geçirmiş olursunuz.

3- Perşembe öğlen yemeği – İşi unutun
Ekibin iple çekeceği bir öğlen yemeği ritüeliniz olabilir. İş dışında her şeyin konuşulduğu, iş arkadaşlarının aslında sadece iş arkadaşı olarak değil gerçekten önemsenen birer kişi olduğunun hissedildiği bir öğlen yemeği. Bu sayede hem haftanın yorgunluğunu atmaya başlamış olursunuz hem de haftanın muhtemelen en yoğun geçecek günü olan cumaya iyi bir hazırlık olur.

4- Cuma öğleden sonra – Geriye bakış
Haftanın geçmiş günlerine bakmak, pazartesi sabah alınan hedefleri incelemek için harika bir zaman. Ayıracağınız çok kısa bir zamanda hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını görebilirsiniz. Ulaştıysanız harika! Ulaşamadıysanız olayı sıcağı sıcağına konuşabilir ve nedenlerini tespit edebilirsiniz. Hafta başında aldığınız az ve öz önemli hedefe ulaşamamak bir yerde yanlış olduğunu gösterir. Bunu tespit ederek ilerleyen haftaları daha verimli geçirebilirsiniz. Unutmadan, henüz hafta bitmedi, hala işlerinizi bitirmek için zamanınız var. Toplantıdan sonra tekrar motivasyonunuzu yükseltip çalışmaya odaklanın.
Pratikte çok daha rahat, işlerinizi atlamadan ve çok fazla dağılmadan haftanızı en efektif şekilde tamamlayabileceğiniz bir yöntem. Bu şekilde hem kendi iş listenizi hem de varsa ekibinizin iş listesini oldukça iyi bir standarda oturtmuş olursunuz.

Metin Özhan, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?