İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi arttı

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, seçim sonuçları sonrası oluşan koşulların etkisiyle arttı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi arttı
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi arttı Yönetici
Bu içerik 1158 kez okundu.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, seçim sonuçları sonrası oluşan koşulların etkisiyle arttı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Aylık Sektör Raporu’na göre, mayıs ayından bu yana gerileyen Bileşik Endeks seçim sonuçları sonrası oluşan koşulların etkisiyle arttı.

Bileşik Endeksi oluşturan üç alt endeks 18 ay sonra birlikte ilk kez artış gösterdi.

Faaliyet Endeksi bir önceki aya göre önemli bir artış gösterdi. Eylül ayında beklentilerin üzerinde gerileyen faaliyetler ekim ayında mevsimsellik ile artış gösterdi. Seçim sonuçları özellikle güven endeksini olumlu etkiledi ve endeks 18 ay sonra 1,9 puan yükseldi.

Beklenti endeksinde hızlanan gerileme yerini yeniden artışa bıraktı ve seçim sonuçları beklentilerde iyileşmeye yol açtı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Faaliyet Endeksi eylül ayındaki gerilemenin ardından ekimde 3,7 puan artış kaydetti.

Eylül ayında uzun süreli bayram ve beklentilerdeki bozulmaya bağlı olarak zayıflayan faaliyetler ekim ayında mevsimsellik etkisi ile önemli ölçüde arttı. Buna bağlı olarak faaliyet endeksi geçen yılın ekim ayı endeksinin 6,7 puan üzerinde bulunuyor.

Yurt içi satışlarda ekim ayında bir önceki aya göre artış yaşandı. ihracat, ekim ayında bir önceki aya göre sınırlı bir artış gösterdi. Üretim ve cirolar ekim ayında hissedilir şekilde artarken, tahsilat hızındaki yavaşlama söz konusu dönemde devam etti.

18 ay sonra ilk kez yükseldi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Güven Endeksi 18 ay sonra ilk kez arttı. Güven endeksi bir önceki aya göre 1,9 puan yükseldi. Genel seçim sonuçları ile ortaya çıkan koşullar güven endeksindeki düşüşe son verdi. Buna rağmen ekim ayı güven seviyesi geçen yılın ekim ayı güven seviyesinin halen 17,0 puan altında bulunuyor. Güven endeksini oluşturan tüm alt değerlerde artış birlikte yaşandı.

Özellikle Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven 1,5 yıl sonra ilk kez arttı. İnşaat sektörünün genel gidişatına ilişkin güven ekim ayında 1,7 puan arttı. İnşaat malzemeleri sanayi genel gidişatına ilişkin güven de ekim ayında 2,0 puan yükseldi. Pazarı sürükleyen yurt içi pazarlardaki genel gidişatta 2,5 puanlık artış yaşandı.

Nisan ayından beri gerileyen beklentiler endeksi de yeniden 1,8 puan arttı. 18 aydır gerileyen ve çok zayıflayan Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler uzun süre sonra ilk kez 2,3 puan artış gösterdi. İnşaat malzemeleri sanayine ilişkin beklentiler ise yine uzun bir süre sonra ilk kez 2,0 puan arttı.

Mayıs ayından beri gerileyen ve 100 puanın altına düşen önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurt içi sipariş beklentileri yeniden arttı.

Dünya


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?