Hem genç hem de itibar sahibi bir girişimci olmanın 7 yolu

Genç bir girişimci olmanın belki de en kötü yanı, yaşınızın küçük olması nedeniyle pek dikkate alınmamaktır. Elbette bunu hal ve hareketlerinizle kapatabilirsiniz; ama birebir görüşme olmaksızın, yaşınız küçük görüldüğü için gerekli itibarı sağlayamazsınız. Girişimci olmak zaten zorken, genç bir girişimci olmak daha zordur. Aynı zamanda şirketinizi büyütmek için iyi bir itibarınız olmalıdır. İtibar sahibi olabilmek …

Hem genç hem de itibar sahibi bir girişimci olmanın 7 yolu
Hem genç hem de itibar sahibi bir girişimci olmanın 7 yolu Yönetici
Bu içerik 921 kez okundu.

Genç bir girişimci olmanın belki de en kötü yanı, yaşınızın küçük olması nedeniyle pek dikkate alınmamaktır. Elbette bunu hal ve hareketlerinizle kapatabilirsiniz; ama birebir görüşme olmaksızın, yaşınız küçük görüldüğü için gerekli itibarı sağlayamazsınız. Girişimci olmak zaten zorken, genç bir girişimci olmak daha zordur. Aynı zamanda şirketinizi büyütmek için iyi bir itibarınız olmalıdır. İtibar sahibi olabilmek içinse yaşınızın pek önemi yoktur ve her yaşta kendinizi geliştirmenin yolları vardır.

Bir girişimci olarak, müşterilerinize ürünlerinizi satmanız, yatırımcıların sizi desteklemek için para vermelerini sağlamanız, çalışanlarınızı idare etmeniz için itibar sahibi olmalısınız. Bu itibarı kazanmak içinse atabileceğiniz birkaç adım ve uygulamanız gereken bazı teknikler vardır. Hazırlamanız gereken girişimcilik altyapısı listesine itibar sahibi olmayı da eklemenizi öneririm. İşte hem genç hem de itibar sahibi bir girişimci olmanın yolları sizlerle:

1 İş Uzmanlık Bilginizi Gösterin
İtibar oluşturmak için atmanız gereken en önemli adım herhangi biriyle kaliteli bir sohbete girmektir. Müşterilerinizle ve iş arkadaşlarınızla gireceğiniz kaliteli bir sohbetle farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Yaşınızın yarattığı tereddüdü ortadan kaldırmak için uzmanlığınızın biraz daha üzerine çıkmalısınız. İşinizdeki jargonu bilmeniz, karşınızdaki kişiye konuya hakim olduğunuzu hissettirmeniz gerekmektedir. İşinizde uzmanlığa sahip olmalısınız ve bunu karşınızdaki kişiye doğru bir şekilde yansıtabilmeniz gerekiyor.

2 Sözlerinizi Tutun
Bir girişimcinin itibar sahibi olabilmesi için verdiği sözleri tutması gerekiyor. Müşterilerine, çalışanlarına ve yatırımcılarına yani işinin en önemli oyuncularına verdiğiniz sözü tutmamak itibarınızı sarsacaktır. Aynı zamanda genç bir girişimciyle iş yapmayı büyük bir sorun olarak gören bu önemli oyunculara kendinizi ispat etmenin en iyi yolu, verdiğini sözleri tutmanızdır.

Bir girişimcinin ve hayatta başarılı olmak isteyen kişilerin, hiçbir zaman unutmaması gereken bir noktadır, verdiği sözü tutmak. Güvenilir birisi olmak için kendinizle bir anlaşma yapın ve her zaman sözlerinizi yerine getirin. Güvenilir biri olduğunuz yönünde de itibarınızı oluşturun.

3 Her Zaman Daha Fazlasını Verin
Sözlerinizi tam anlamıyla, noktasına virgülüne kadar yerine getiriyor olabilirsiniz. Ama gerçek bir itibar oluşturmak için işinizin ve ürünlerinizin mükemmel olması gerekiyor. İşi bitirmek tamamlamak anlamına gelmez. Aynı zamanda mükemmel sonuçlar elde etmeniz gerekiyor. Eğer sizden daha büyük şirketlerle genç bir girişimci olarak yarışmak istiyorsanız, yapmanız gereken onları yarış dışı bırakmaktır. Bunun için % 100’ü vermek yerine size ödenen değerin % 120’sini verin.

4 Alçak Gönüllü Olun
Alçak gönüllü olmak, başarılı girişimcilerin ortak davranışları arasında yer almaktadır. Genç yaşta elde ettiğiniz başarılar pek fazla umursanmaz. Ama girişimci ruhunuzla övünmek, kibirli olmak, müşterilerinizi, yatırımcılarınızı ve çalışanlarınızı uzaklaştıracaktır. Alçak gönüllü tavrınızı her zaman korumalısınız ve genç bir girişimci olarak çevrenizdeki herkesten bir şeyler öğrenmeye çabalamalısınız. Yaptığınız işi tam olarak bilseniz bile sizden yaşça büyük kişilerden bir şeyler öğrenmek istediğinizi göstermelisiniz.

5 Özgüvenli Olun
Sırf yaşınız küçük diye bildiğinizden emin olduğunuz şeyler konusunda yardıma muhtaçmışsınız gibi davranmayın. Bu durum müşteri ve yatırımcılarınızı kaçıracaktır. Hakim olduğunuz bir konuda, kibirden uzak bir özgüvene sahip olun. Bu doğal bir durum olarak değerlendirilir. Özgüvenli olmak, genç girişimcinin çalışanlarıyla ilişkisi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca çalışanlarınız sizinle aynı yaşta olsalar bile durumun her zaman liderin kontrolünde olduğunu, en iyisinin yapıldığını biliyor olmaları gerekiyor. Bunu gösterebildiğiniz zaman başarılı ve itibar sahibi olursunuz.

6 Orijinal Olun
Özgünlüğü sağlamak farkınızı ve kalitenizi her zaman ortaya koyacaktır. Hemen herkes gibi belli kurslara katılıp sonra modern bir ofis ortamı yaratarak orijinal olduğunuzu iddia edemezsiniz. Girişimciyi oynamak yerine özgün kişiliğinizle genç bir girişimci olduğunuzu ortaya koyun. Klişe haline gelen davranışlardan, sözlerden uzak durun ve kendi yenilikçi duruşunuzu sergileyin.

7 Saygın Kişilerle Arkadaşlık Edinin
Çok fazla çalışmadan itibar oluşturmanın en iyi yolu, kesinlikle yetkili ve saygın kişilerle arkadaşlık etmektir. Saygınlık, bir birlik oyunu olarak görülmektedir. Ayrıca şu sözü de unutmayın; “arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim!”
İnsanlar arkadaşlık ettiğiniz insanlara ve markalara bakarlar. Sizi buna göre yargılarlar ve adil olmasa bile gerçek durum budur. Genç bir girişimciyseniz, saygın kişilerle tanışıp sohbet etme fırsatı yakalayın. Genç ve başarıyı yakalamış olan girişimcilerin birçoğu bu maddeyi büyümek için kullanmıştır. Ayrıca genç girişimciler az bir tecrübeyle işe başladıkları için bu tecrübeli akıl hocaları onların algılarını hızlı bir şekilde değiştirebilir.

Aysun Bayhan, Paratic.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi