Hayatınızdaki o boşluğu doldurmanın dört yolu

Herkes hayatının bir noktasında boşluk hissine kapılabilir ancak birçok kişi bunun tam olarak kaynağını tespit edemez. Bu durumda çoğu insan, hayatındaki boşluğa gerekçe olarak kaybettiği bir yakınını, amaçsızlığı, sıkıcılığı, arkadaşsız kalmayı veya bunun gibi başka durumları gerekçe gösterir. Ancak bunlar, yaşanan o boşluk hissinin gerçek nedeni değil, sadece mazeretidir. Bu mazeretlerin hiçbiri, insanların kendini neden boşlukta hissettiğini açıklamaz, aksine gerçek …

Hayatınızdaki o boşluğu doldurmanın dört yolu
Hayatınızdaki o boşluğu doldurmanın dört yolu Yönetici
Bu içerik 1177 kez okundu.

Herkes hayatının bir noktasında boşluk hissine kapılabilir ancak birçok kişi bunun tam olarak kaynağını tespit edemez. Bu durumda çoğu insan, hayatındaki boşluğa gerekçe olarak kaybettiği bir yakınını, amaçsızlığı, sıkıcılığı, arkadaşsız kalmayı veya bunun gibi başka durumları gerekçe gösterir. Ancak bunlar, yaşanan o boşluk hissinin gerçek nedeni değil, sadece mazeretidir. Bu mazeretlerin hiçbiri, insanların kendini neden boşlukta hissettiğini açıklamaz, aksine gerçek sorunun üstünü kapatır.

İnsanların kendini boşlukta hissetmesinin gerçek nedeni ise etraftaki kaos ve yıkıcı şeylerdir, çünkü birçok kişi bunların arasından sıyrılmak için kendini dışarıya yani boşluğa atar. Oysa bu bir çözüm değil. İnsanların kendini boşlukta hissetmesinin özünde, sevgi eksikliği yatar.

Huffington Post‘ta yayımlanan Margaret Paul imzalı makale de tam olarak bunu anlatıyor. Biz de Uplifers olarak Paul’ün makalesini özetledik. İşte hayatınızdaki boşluğu doldurmanın dört yolu:

1. Duygularınızı anlamak için derine inin
Bir sorunu anlamadan çözemezsiniz. Kendinizi sevmenize engel olan şey ne? Her şeyi bir yana bırakırsanız, o boşluğu hissetmenizin gerçek nedeni yine sizin içinizde yatıyor. Eğer kendi bedeninizin içinde mutlu ve güvendeyseniz, neden başka yerde tatmin olmayı arıyorsunuz? Sevdiğiniz birini kaybetmek veya travma yaratacak bir deneyim yaşamak tabii ki boşluk hissi yaratabilir. Ancak çoğu zaman, bu boşluk hissi aslında daha derinlerde yatan başka bir şeyin belirtisi olarak ortaya çıkar.

İçinizdeki yaralarla karşılaşmak ve onları sevmeyi öğrenmek acı verici olabilir ancak bu kendinizi sevmeniz için olmazsa olmazlardan biri. Bunu bir gecede başaramazsınız ancak yavaş yavaş egonuzla yüzleşebilir ve bir noktada onu sevebilirsiniz.

2. Duygularınızı açığa çıkarmak için kendinize fırsat tanıyın
Hayatınızı yaşayıp giderken duygularınızı bir fanusun içinde hapsedemezsiniz. Bu sağlıksız olmasının yanı sıra aynı zamanda doğal bir durum da değil. Bizler pek çok duyguyu bir arada yaşayan karmaşık varlıklarız ve toplum, bu duygularını açıkça ortaya koyanların üzerinde zaman zaman baskı kuruyor diye insanların bu duyguları bastırması beklenemez. İçinizden ne geçiyorsa onu yapmaktan çekinmeyin. Çizmek, yazmak, resim yapmak, şarkı söylemek, dans etmek, dağa tırmanmak, bisiklet sürmek ya da içinizden gelen ne varsa onu yapın. İçinizdeki boşluğu doldurmanıza ve kendinizi ifade etmek için sağlıklı bir yol bulmanıza yardımcı olacak.

3. Ne olursa olsun kendinizi sevin
Bir insanın kendini gerçekten sevmesi, bu dünyadaki en zor şeylerden biri. Kendimizi sevmek için bir sürü neden olmasına rağmen, birçok insan bunu gerçek anlamda başaramıyor. Bunun için önce kendinizi sosyal medyadan başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin. Sizi “mükemmelleştireceğini” söyleyen reklamları bir kenara bırakın. Kendinizi koşulsuz olarak sevmeye çalışın.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Önce karar verin. İnsanlar ne düşünürse düşünsün kendinizi sevmeye karar verdiğinizde, hayatınız boyunca birlikte vakit geçirmekten en keyif aldığınız insanın kendiniz olduğunu fark edeceksiniz.

4. Sizi mutlu eden şeylere yönelin
Eğer sizi gönülden mutlu eden şeyleri yaparsanız, kendinizi boşlukta hissetmeniz neredeyse imkansız görünüyor. Bir süre hiçbir şeye vakit bulamasanız da istediğiniz zaman kendinizi toparlayabilirsiniz. Yoga yapın, bisiklet sürün, dağcılık kulübüne katılın, fotoğraf çekin, sağlıklı yemekler yapın ya da istediğiniz başka aktivitelere katılın. İçinizdeki o boşluk zamanla azalacak ve yerini sevgiye bırakacak.

Uplifers

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?