Hayatını düzene sokmak isteyenler için etkili öneriler

Hayatınızı düzene sokmak için çok büyük kararlar almanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? İçinde bulunduğunuz kaostan kurtulmanın tek yolunun, valizinizi toplayıp basıp gitmek olduğunu falan mı sanıyorsunuz? İşler sarpa sardığında tek kurtuluş yolunun kökten değişiklik yapmak olduğuna mı inanıyorsunuz? Evet mi? O zaman hemen bu düşüncelerinizden vazgeçmelisiniz. Çünkü yaşamınızı düzene sokmak için öyle sandığınız gibi radikal kararlar …

Hayatını düzene sokmak isteyenler için etkili öneriler
Hayatını düzene sokmak isteyenler için etkili öneriler Yönetici
Bu içerik 1388 kez okundu.

Hayatınızı düzene sokmak için çok büyük kararlar almanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? İçinde bulunduğunuz kaostan kurtulmanın tek yolunun, valizinizi toplayıp basıp gitmek olduğunu falan mı sanıyorsunuz? İşler sarpa sardığında tek kurtuluş yolunun kökten değişiklik yapmak olduğuna mı inanıyorsunuz?

Evet mi? O zaman hemen bu düşüncelerinizden vazgeçmelisiniz. Çünkü yaşamınızı düzene sokmak için öyle sandığınız gibi radikal kararlar almanız gerekmiyor. Evinizi, işinizi, sevgilinizi değiştirmeniz falan da değil tek çözüm yolu! İşe ufak tefek değişikliklerden başlayarak, hayatınızı istediğiniz noktaya getirebilirsiniz.

Evet, eğer isterseniz minik değişikliklerle yaşamınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Bu tıpkı şey gibi! Kaldıramayacağınız kadar ağır olan bir koliyi, kutuyu artık her neyse onu, bütün olarak kımıldatmaya çalışmak yerine, içindekileri bir bir taşıyarak sonunda taşıyabileceğiniz ağırlığa geldiğinde rahatlıkla istediğiniz yere götürmek gibi! İşte hayatınızı da bu şekilde düzene sokmalısınız! Yani radikal değişiklikler yapmak işe yaramayacağından değil ama sizin için kaldıramayacağınızdan fazla ağır olabileceğinden dolayı pek gerekli değil! Sonuçta bunun daha kolay bir yolu varken kendinizi neden boş yere yorasınız ki? Neden tüm gücünüzü bir anda harcayasınız? Enerjinizi hiç kaybetmeden çok daha iyisini yapmak varken neden yaşamınızı düzene sokmak için yanlış kararlar veresiniz? Emin olun, bütün bunlara hiç gerek yok.

Bugün sizlerle hayatınız üzerinde belirgin farklılıklar yapabilmeniz için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında konuşacağız. Küçük adımlarla hayatınızı nasıl değiştirebilirsiniz, hissettiğiniz karmaşadan nasıl kurtulabilirsiniz, hayatınıza nasıl huzur katabilirsiniz, tüm bunları kolaylıkla yapabilmeniz için bazı önerilerden bahsedeceğiz. Evet, hemen şu dakikada uygulamaya başlayacağınız bu öneriler sayesinde hayatınızı düzene sokabilirsiniz. İsterseniz, lafı daha fazla dolandırmadan bir an önce yapmanız gerekenleri incelemeye başlayalım.

İşte hayatınızı düzene sokmak için kulak vermeniz gereken öneriler:

İşe evinizden başlayın. Kısa süre içinde hayatınızı düzene sokmak için her gün evinizin bir bölümünü düzenleyin. Dergilerinizi, kitaplarınızı, fotoğraflarınızı, kıyafetlerinizi… Bütün bunları kendinizi zorlamadan yavaş yavaş yapın. Her gün bir tane işinizi hallederek, kısa süre içinde düzenli bir evde yaşamaya başlayacak ve bulunduğunuz ortamın sadeliği ruh halinize tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yansıyacaktır.

Evinizi düzenlerken sizde kötü etki bırakabilecek eşyalardan kurtulmaya özen gösterin. Ne bileyim, pek de iyi bitmemiş bir ilişkinin hatıralarından, kötü geçen bir döneminizde üzerinizden çıkarmadığınız kıyafetlerinizden ya da aklınız olumsuz düşünceler getiren başka şeylerden! Tüm bunlardan bir bir kurtulun ve yaşam alanınızda negatif etkisi olan hiçbir şey bırakmayın.

Evinizde yapılması gereken ama uzun süredir ertelediğiniz işlerin bir listesini yapın. Her gün bunların bir tanesini halledin. Garajınızı temizlemek, patlayan ampulleri değiştirmek, akıtan muslukları tamir etmek gibi! Aklınızı kurcalayan bu işleri yaptıkça kendinizi daha güçlü hissedecek ve görev tamamlamanın verdiği keyfi yaşayacaksınız.

Psikologlar tarafından da önerilen mutlu olduğunuz şeyleri yazma tavsiyesine uyun. Evet, bunu her gün düzenli olarak yapın. Gece uyumadan önce o gün içinde sizi mutlu eden ve minnettar olmanızı sağlayan 5 şeyi yazın. Bu şekilde daha tatminkar bir hayata merhaba demiş olacaksınız.

Kendinize bir mutluluk listesi oluşturun. Buraya sizi mutlu eden küçük şeyleri yazın. Mesela; akşam yemeğini dışarıda yemek, masaja gitmek, ufak bir seyahate çıkmak gibi! Her hafta bu listede yer alan şeylerden en az bir tanesini hayata geçirin. Emin olun, bu şekilde önceden yapmaya vakit bulamadığınız şeyleri yapmanın aslında hiç de düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Önünüzdeki 10 gün boyunca gün içinde nasıl hissettiğinizi yazın. Burada dikkat etmeniz gereken şey hem pozitif hem de negatif düşüncelerinizi göz önüne almaktır. Mesela; gün içinde kendinizle kaç kez çelişkiye düşüyorsunuz? Yaptıklarınızla yapmak istedikleriniz birbirine ne kadar uyumlu? Etrafınızdaki insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendinizi ne kadar başarılı hissediyorsunuz? İşte bunlar gibi soruları cevaplandırarak listenizi oluşturun. Ve 10 günün sonuna geldiğinizde negatif düşüncelerinizin farkına vararak bunları hayatınızdan çıkarmak için uğraşın.

İlham verici bir kitaba başlayın ve her gün en az birkaç sayfasını okumaya özen gösterin.
Her gün yeni bir şey öğrenmeyi alışkanlık haline getirin. Bahçenizde yetişen bir çiçeğin adını, bir dans türünü, bir klasik müzik sanatçısını, ünlü bir ressamı, önemli işlere imza atmış isimleri… Kısacası istediğiniz her türlü bilgiyi öğrenebilirsiniz. Yeter ki bu kendinize yatırım yapabileceğiniz yeni bir şey olsun.

Şikayet etmekten vazgeçin. Çünkü negatif konuşmalar negatif düşüncelere negatif düşüncelerse negatif sonuçlara neden olur. Ve siz bunu kesinlikle istemiyorsunuz, öyle değil mi?

Alarm saatinizi her gün bir dakika geriye alın ve zil sesini duyar duymaz yataktan kalkmayı alışkanlık haline getirin. Bir ay sonra normal saatinizden yarım saat daha önce kalkmaya başlayacak ve hafif bir egzersiz, ılık bir duş, kahvaltı gibi sabah rutinleri için vakit kazanmış olacaksınız.

Her gün nasıl bir insan olduğunuzu ve aslında nasıl biri olmak istediğinizi düşünün. Bu ikisi arasındaki farklılıkları en aza indirgemek için uğraştığınızda, olmak istediğiniz kişiye önünde sonunda ulaşırsınız.

Harcamalarınıza dikkat etmeye başlayın. Kendinize gereksiz şeylere para saçmayacağınıza dair söz verin ve sözünüzde durun. Eğer varsa, borçlarınızdan kurtulmaya daha sonra da birikim yapmaya odaklanın. Kişisel finansınız üzerinde söz sahibi oldukça özgürleşecek ve hayatınızdaki en büyük karmaşalardan biri olan maddiyat sorunsalınızı çözmüş olacaksınız.

Ajanda kullanmaya başlayın. Yapmanız gereken bütün işleri not defterinize bir bri yazın. Hem iş hayatınızda hem de özel hayatınızda büyük bir fark yaratmanızı sağlayacak bu ayrıntıyı sakın ola göz ardı etmeyin. Çünkü doğru bir şekilde ajanda kullanmayı öğrendiğinizde, bir yerlere yetişmeye çalışmaktan kurtulacak, yetişmeniz gereken her yere zamanında gitmiş olmanın gururunu yaşayacaksınız.

Boş zamanlarınızı boşa geçmiş zaman olarak heba etme alışkanlığınızdan vazgeçin. Bunun yerine sizin için faydalı olacak işlerle uğraşmaya başlayın. Tam da bu noktada, boş zamanlarınızı akıllıca değerlendirmek için yapabilecekleriniz neymiş öğrenmenizi öneririm.

Aynı anda birden fazla işle uğraşmaya çalışmayın. Her şeyi sırasıyla yapmayı öğrenin. Çünkü bu şekilde hem işlerinizi daha düzgün yapacak hem de konsantrasyonunuz bozulmayacağı için görevlerinizi çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

Eğlenmek için çok paraya ihtiyacınız olduğunu düşünmekten vazgeçin. Hiç para harcamadan ya da çok küçük miktarlar karşılığında da gayet güzel eğlenebileceğiniz gerçeğini görün. Mesela; sevgiliyle yapılabilecek hem ucuz hem de eğlenceli aktiviteler başlıklı yazıyı inceleyerek, elinizin altında ne kadar fazla seçenek olduğunu daha iyi görebilirsiniz.

Sağlıklı yaşama merhaba deyin. Kötü alışkanlıklarınızı bırakmanız gerektiğinden bahsetmiyorum bile! Zira bunlar hayatınızın küçük bir savaş alanına dönüşmesinde önemli rol oynamaktadır. Hemen şimdi bedeninize ve ruhunuza kötülük etmekten vazgeçin.

Hareket etmeye alışın. Her yere arabayla gidip gelmekten vazgeçin. Şu güzel bahar günlerinin tadını doyasıya çıkartın. Adım attıkça düşüncelerinizi toparlamanız kolaylaşacak ve nefes aldığınızı daha çok hissedeceksiniz.

Her gün zihninizi çalıştırmak için bir şeyler yapın. Bulmaca çözün, kelime oyunları oynayın, düşünün, yazın, kısacası beyninizi aktif tutmaya çalışın. Bu şekilde sorunlarınıza daha akılcı çözümler bulacak, problemlerinizin üstesinden daha rahat bir şekilde gelebileceksiniz.

Söylediklerinizle yaptıklarınızın tutarlı olmasını sağlayın. Hem kendinize hem de başkalarına karşı dürüst olmayı adet edinin.

Geçmişteki hatalarınızdan ders çıkartın. Diğer bir deyişle, hatalara hata gözüyle bakmamayı öğrenin. Yaptığınız yanlışların sizi başarıya götürecek basamaklar olduğunun farkına varın.

İletişiminizi kopardığınız arkadaşlarınız, akrabalarınızla yeniden görüşmeye başlayın. Meşguliyetleriniz yüzünden uzun zamandır ihmal ettiğiniz insanların gönlünü almaya çalışın. Şu kısacık ömür yolculuğunuzda sizin için önemli olan kişileri arka plana atmamaya özen gösterin.

Dışarıda daha çok vakit geçirin. Yemyeşil çimenlerin üzerine uzanıp kitap okumanın ne kadar keyifli olduğunu siz de anlayın. Kafanız karıştığında size en yakın parka gidip, ağaçların, rüzgarın, kuşların dinlendirici sesini dinleyin. Doğanın mucizevi etkilerini ruhunuzda hissetmeyi siz de öğrenin.

Kendinizi şımartmayı öğrenin. Değerli olduğunuzu bilin ve başkalarını mutlu edebilmek için önce sizin mutlu olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Haftanın bir gününü kendiniz için ayırdığınızdan emin olun. O gün size keyif veren şeylerle uğraşın.

Gidip masaj yaptırın, sevdiğiniz yemekleri yiyin, güzel bir mekanda oturup yalnızlığın keyfini çıkartın, artık size iyi gelen her ne varsa onu yapın.

Gülün! İçinizden geldiyse asla kendinizi tutmayın. Başkaları ne der diye düşünmekten vazgeçip, kahkahalarla gülmenin keyfini yaşayın. Güldükçe rahatlayacak ve gözünüzde büyüttüğünüz sorunların kahkahalarınız karşısında küçücük kaldıklarını görerek duruma siz bile şaşıracaksınız.

Çok sıkılıp bunaldığınızda, hiçbir şey yapmadan öylece kendinizi dinleyin. Neden bu halde olduğunuzu anlamak için kendinize zaman verin. Sakinleştiğinizde zihninizdeki kara bulutların dağıldığını görecek ve aslında her zaman orada duran ama daha önce göremediğiniz ışığın farkına varacaksınız.

Yardım edin! İhtiyacı olan insanlara, kimsesiz çocuklara, vakıflara derneklere üye olun ve gönüllü çalışmalara katılın. Bunlar için zamanım yok diye düşünmeyin. İstediğinizde vakit yaratabileceğinizi biliyorsunuz. Kaldı ki yardım etmek için harcayacağınız zamanın karşılığını hayatınızda yaşayacağınız fark sayesinde fazlasıyla alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kibar olun. Hayatınıza katacağınız nezaketin size mutluluk olarak geri döneceğini bilin. Hem hayatınızdaki insanlara hem de hiç tanımadıklarınıza karşı nazik olmayı alışkanlık haline getirin.

Kendinizi yersiz yere strese sokmayın. Bir şey hakkında endişelenmek yerine ya endişelendiğiniz şeye çözüm üretmeyi deneyin ya da olayları akışına bırakmayı öğrenin. Diğer deyişle, elinizden hiçbir şeyin gelmediği durumlarda kendinizi zorlamaktan vazgeçin. Bırakın su akıp yolunu bulsun!

Her anınızdan keyif almayı bilin. Ne geçmiş ne de geleceği gözünüzde fazla büyütmeyin. Zira adı üstünde geçmiş geçmiştir. Gelecek ise henüz gelmemiş olandır. Kısacası size düşen şey geriye kalanla, yani bugünle ne yapacağınızı bilmek olacaktır. İsterseniz yaşadığınız anın kıymetin bilip hayattan keyif almayı denersiniz, isterseniz de geçip gitmiş ya da olmamış olan şeyler üzerine düşünerek hayatınıza seyirci kalırsınız. Sonuçta seçim de hayat da sizin!

Nesrin Bayraktar, Paratic.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?