Hayalinizdeki işi planlamanın 7 muhteşem yolu

Çalıştığı işten memnun olmayan onbinlerce insanın var olduğunu çoğumuz biliyoruz. Siz de onlardan biri misiniz? Onlardan biri iseniz, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Çalışanların %50’si işlerinden tatmin olmadıklarını belirtirken yalnızca %15’lik bir kesim işlerinden çok memnun olduklarını belirtmiş. Amerikalı 1000 çalışana dayanarak yapılan ankete göre sonuçlar şöyle: Çalışanların %54’ünü kendini cesareti kırılmış hissetmekte %38’i patronlarının onları cesaretlendirci …

Hayalinizdeki işi planlamanın 7 muhteşem yolu
Hayalinizdeki işi planlamanın 7 muhteşem yolu Yönetici
Bu içerik 1132 kez okundu.

Çalıştığı işten memnun olmayan onbinlerce insanın var olduğunu çoğumuz biliyoruz. Siz de onlardan biri misiniz? Onlardan biri iseniz, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Çalışanların %50’si işlerinden tatmin olmadıklarını belirtirken yalnızca %15’lik bir kesim işlerinden çok memnun olduklarını belirtmiş.

Amerikalı 1000 çalışana dayanarak yapılan ankete göre sonuçlar şöyle:

Çalışanların %54’ünü kendini cesareti kırılmış hissetmekte
%38’i patronlarının onları cesaretlendirci ve olumlu etkide tetikleyici bir ilişkide bulunduğunu belirtmekte
%40’ı şirketin vizyonunun ne olduğunu bilmediklerini veya almadıklarını belirtmekte
Sadece %43’ü şirketten gelen kazançların iş görür, tatmin edici olduğunu kabul etmekte
Sonuçlar bu şekilde iken kendi hayalinizdeki işi organize etmenin, planlamanın, gerçekleştirmenin yollarına bakmanın zamanı geldi diye düşünüyorum.
Kariye uzmanı Kerry Hannon’un, Love Your Job: The New Rules for Career Happiness kitabında değindiği gibi:Hepimizin daha iyi bir işi ortaya koyma veya hayalimizdeki işe sahip olma gibi bir gücü vardır. Sadece bir kaç küçük değişiklikle hayalinizdeki işe sahip olmak mümkün.

Geleceğini planla
Kendi hayatınızın sanatçısı sizsiniz. Sahip olmak istediğiniz geleceğinizi tanımlayan bir harita çıkarmalısınız. Bu haritanın içinde, becerileriniz, işiniz, kişisel ilişkileriniz, finansal amaçlarınız yer almalıdır.

Geçmişinin geleceğini etkilemesine izin verme
Sadece bugün kariyerine takıldın diye gelecekte de bunun olacağını düşünme ve geleceğini farklı bir şekilde kurabilecek gücün olduğunu bil.

Hiçbir şeyin sonsuza dek sürmediğini hatırla
Hayatın çoğunluğunun değişken bir yapıya sahip olduğunu bilmelisin. İş içinde kariyer içinde bu böyledir. İşini sevmiyorsan o zaman bütün çabanı bu işi değiştirebilecek bir planlamaya harca veya şirkette başka bir pozisyona geçmeye çalış. Bunu yapamıyorsan başka yerde hayal ettiğin işe bakınmalı veya kendin o işi ortaya çıkarmaya çalışmalısın.

Resmin tamamına bakmaya çalış
Yaptığınız işin bir kısmı sizin için pek akıcı gitmiyorsa sizin yaratıcılığınızı besleyen diğer kısmına bakmalısınız. İşinizde olumlu olan ve size katkı sağlayan, sağlamış olan tüm olumlu yanları bir araya getirerek ordan beslenin ve olumsuz yanları görmezden gelin.

Neyin işinizi sevmenizi sağlayacağını hesaplayın
Hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedeflere sahip bir işveren bulup onunla birlikte çalışmayı sağlamak sizin tekrar enerji kazanmanızı sağlayacak ve hayalinizdeki işe koyulmanızı sağlayacaktır.

İşteki amacınızı anlamalısınız
İşteki amacınız nedir? Belki de becerilerinizi geliştirip daha çok promosyon kazanmak istiyorsunuzdur. Esnek bir işinizin olmasını isteyebilirsiniz veya otoriter…
Çalışmaktaki amacınız ne ise onları bir kenara yazmalı ve onlara göre hareket etmelisiniz.

Kariyerinizi tasarlamak için yeni yöntemler edinin
Basamakları bir çıkıp bir ineceğiniz bir kariyeri tercih etmektense tırmanmayı veya zıplamayı tercih etmelisiniz. Basamaklar sınırlıdır, diğer şekliyle daha yaratıcı ve bomba etkisi yapmaya yakın bir kişilik olursunuz.

Osman Arı, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?