Günün ilk 10 dakikasında muhtemelen yaptığınız 7 yanlış

Çalışmak için güne başladığınız ilk dakikalar verimliliğiniz açısından geriye kalan 8 saatinizi etkiler. Ofise geç gelip direkt maillere dalarsanız günün diğer kısmında büyük ihtimalle işin içinden çıkamaz durumda bulursunuz kendinizi. Yapılan bazı araştırmalardan sonra ilk 10 dakikada yapılan bu hataların ne olduğu ve nasıl kaçınılması gerektiği ortaya çıkıyor. İşe geç gelmek İşe başlamadan işinizi sabote …

Günün ilk 10 dakikasında muhtemelen yaptığınız 7 yanlış
Günün ilk 10 dakikasında muhtemelen yaptığınız 7 yanlış Yönetici
Bu içerik 1042 kez okundu.

Çalışmak için güne başladığınız ilk dakikalar verimliliğiniz açısından geriye kalan 8 saatinizi etkiler. Ofise geç gelip direkt maillere dalarsanız günün diğer kısmında büyük ihtimalle işin içinden çıkamaz durumda bulursunuz kendinizi.
Yapılan bazı araştırmalardan sonra ilk 10 dakikada yapılan bu hataların ne olduğu ve nasıl kaçınılması gerektiği ortaya çıkıyor.

İşe geç gelmek
İşe başlamadan işinizi sabote etmiş oluyorsunuz bu şekilde.
Bu konuda yapılan araştırmalar işe geç gelen çalışanların işten geç ayrılsalar bile patronlarının gözünde kötü bir algı oluşturduğunu gösteriyor. Adil olmayabilir ama maalesef bir gerçek, bu yüzden işe erken gelmeye bakın.

Çalışma arkadaşlarınızla selamlaşmamak
Güne başlar başlamaz çevrenizdekilere ve çalışma arkadaşlarınıza güzel bir duygu verebilirsiniz. Yöneticisi olduğunuz çalışanlarınızla sabahın ilk dakikalarında bir merhaba veya günaydın 2-3 dakikalık sohbet hem size hem de onlara olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Bunu yapmak için yönetici olmak zorunda da değilsiniz ayrıca. Sadece işe gelip gitmek ve kimse ile iletişim kurmamak sizi bir müddet sonra görünmez bir hale getirir.

Kahve içmek
Sabah uyanınca direkt kahve içenlerden değilseniz büyük ihtimalle ofise gidince bunu yapanlardansınız.
Araştırmalar kahve içmek için en uygun saatin 9:30’dan sonra olduğunu söylüyor. Çünkü stresi düzenleyen hormon olan cortisol genelde 8 ile 9 arasında zirve yapar. Sabahın ilk saatlerinde kahve içmeniz bu hormonun seviyesinin azalmasına sebep olur.
E-posta kutunuzda olan her e-postaya cevap vermek
Koltuğunuza oturur oturmaz dün geceden gelen maillere dalıyorsanız bir daha düşünün. Bu alanla uzman olan kişilerin değerlendirmelerine dayanarak söylüyorum, sabah ilk yapmanız gereken şey mail kutunuzu hızlı bir şekilde gözden geçirmek olmalı ve acil bir şey olup olmadığını gördükten sonra bir planlama yapmak olmalı.

İşe kolayından başlamak
Araştırmalar insanların enerjilerinin ve veriminin gün içinde zaman geçtikçe azaldığını kanıtlar nitelikte. O zaman sizin için en önemli ve zor olanları sabahın erken saatlerinde yapmak elzem olmalı. Bazı insanlar bunu kurbağa yemek ile özdeşleştirir. Sabahın köründe canlı kurbağa yiyen biri için günün geri kalanında daha kötü bir şey ile karşılaşmak pek mümkün olmuyor.

Çoklu görev
Sabah çok fazla enerjiniz var diye aynı zamanda onlarca işi yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama araştırmalar aynı zamanda birden fazla işi yapmaya çalışmanın yapmanız gereken asıl işin riske girmesine sebep olabileceğini söylüyor. Bunun yerine ilk 10 dakikanızı yapmanız gereken işe verin ve mutlu bir sonuç elde edin.

Toplantı yapmak
Sabah toplantıları bilişsel kaynaklarınızın harcanmasına sebep olabilir. Sabahın erken saatleri yapmanız gereken önemli işler için ayrılmalıdır. Patronlarınızla veya iş arkadaşlarınızla toplantı yapacaksanız bu saatin enerji ve verimliliğin düşük olduğun öğle sonrası saatlerine ayarlamaya çalışın.

Osman Arı, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?