Girişimcilikle ilgili kimsenin söylemediği 5 gerçek

Yeni bir işe başlamanın elbette ki birçok riski vardır. Belirli bir süre için var olan gelirden feragat etmek ve kariyerinizi feda etmenin dışında en büyük sorun başarısız olma ihtimalidir. Her bir girişimin elbette ki belirli riskleri vardır ancak burada önemli olan riskler değil bu risklere karşı yapacağınız müdahaleler ve önlemlerdir. Ne kadar kusursuz olmaya çalışsanız

Girişimcilikle ilgili kimsenin söylemediği 5 gerçek
Girişimcilikle ilgili kimsenin söylemediği 5 gerçek Yönetici
Bu içerik 1148 kez okundu.

Yeni bir işe başlamanın elbette ki birçok riski vardır. Belirli bir süre için var olan gelirden feragat etmek ve kariyerinizi feda etmenin dışında en büyük sorun başarısız olma ihtimalidir.
Her bir girişimin elbette ki belirli riskleri vardır ancak burada önemli olan riskler değil bu risklere karşı yapacağınız müdahaleler ve önlemlerdir. Ne kadar kusursuz olmaya çalışsanız da çalışın iş hayatını girdikten sonra hiç beklemediğiniz sorunların ansızın sizin kaderinizi belirleme noktasına gelebildiğini göreceksiniz. Önemli olan bu sorunları nasıl daha yumuşatacağınızı ve ne tür çözüm yolları oluşturabileceğiniz ve sorunların oluştuğu sebepleri tanımlayarak bir daha aynı hataya düşmemek üzerine ilerde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini tespit edebilmenizdir.
Girişimciler, kendi işlerini yapmanın verdiği heyecanla bazen küçük detayları atlatabiliyorlar ve tabi ki küçük detaylar girişimlerine zarar verebiliyor. Birçok girişimci, ilk bir yıl içinde benzer hataları yapıyor ve bu hatalar işlerin büyümesini zorlaştırırken, kimi zaman ise girişimin sonlanmasıyla sonuçlanıyor. Bu nedenle girişimcilerin etmesi gereken bazı konular söz konusu.

Beklenmedik masraflar
Titiz girişimciler bu olaydan nefret eder. Diyelim ki ham madde maliyeti ve onu üretmek için gerekli ekipmanları kiralamak için titizlikle bir maliyet çalışması yaptınız ve ürününüzün %35 kar marjı bırakarak pazara girmek üzere bir fiyat belirlediniz. Ham madde fiyatlarının beklentinizin üzerine çıkması veya üretim için kiraladığınız firma değişikliği ile kiralama ücretinin artması gibi sebeplerle ürününüzün satabilmeniz için de pazarda ki fiyat değişikliğine dokunamayacağınızdan dolayı kar oranınız beklentilerinizin altında gerçekleşebilir.
Bu beklenmedik giderlere karşı yedek bir planınızın olması gerekmektedir ve her atacağınız adım üzerinde detaylı düşünmeniz gerekmektedir. Bu adımlar girişimciliğinizin nasıl bir yol alacağını belirleyecektir.

Lojistik tutarlılık
Girişiminize ilk başladığında hemen hemen her şeye birçok yorum getiren olacaktır. Sizin de her işi gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olmanız beklenmiyor. Sonuç olarak çalışanlarınızın ellerinden geleni yapmalarını sağlamalısınız ancak lojistik süreçlerde farklılıklar olacaktır.
Bazen birçok alanda doğaçlama hareket etmeniz gerekebilir. Bu belki de ilk başlarda çok önemli sorunlara sebep olmayacaktır ancak bazı detaylar ilerde büyük sıkıntılara sebep olabilir. Mümkün olduğunca uygulamaları pekiştirmek ve baştan tutarlılık için çaba göstermeye çalışın.

Dolandırıcılık
İnsanlar sizden yararlanmaya çalışacaktır. Bu modern iş hayatında bir gerçekliktir. Bir e-ticaret platformu üzerinden müşterilerinize hizmet sunuyorsanız müşterileriniz iade ilkelerini kullanma hakkına sahiptir. Eğer üst düzey müşterilere hizmetiniz varsa bu tasarılar size karşı sert olabilir. Hatta önemsiz bir konu bile mahkemeye kadar gidebilir.
Açıkça dolandırıcılığın var olduğunu biliyoruz ve insanlar sizde tespit ettikleri açıkları kullanmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. Her zaman potansiyel sahte eylemlere karşı dikkatli olmanız gerekiyor.

Motivasyon
Uzun çalışma saatleri, hafta sonu çalışmaları, büyük aksiliklere ve mali stres dönemleri yaşanması normaldir. Girişiminizin başından sonuna kadar beklenmedik sorunlar ve yorucu çalışma saatlere karşı sizin ve çalışanlarınızın psikolojik olarak motivasyonlarını yüksek tutmanız çok önemlidir.
Yoğun iş temposu ve bilgi bombardımanı, hızla gelişen teknoloji ve değişimleri takip etme telaşı, bitmeyen rekabet ve düzelmeyen ekonomi, başarılı olma hırsı, zaman yetersizliği, yetişmeyen işler, trafik, gelecek belirsizliği gibi bir sürü sebep sizi strese sokar.
Bir lider olarak en başta sizin kendi motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerekiyor. İşletmenizin başarılarına odaklanabilmeniz için ve kendi personelinize yol göstermeniz için gereklidir. Bir lider olarak işletmenizin işlerinin yürümesi için motivasyonunuzu ve enerjinizi korumanız gerekir.

Yalnızlık
Oldukça önemli ama dile getirilmeyen bir konu. Girişimci karşılaştığı her durumda, aldığı her kararda ve sonuçlarından sorumlu ve yalnızdır. Bu nedenle güven duyabileceğiniz birilerinin yanınızda olmasını sağlamalısınız, bunun için özel çaba harcamalısınız.
Hepimiz referanslarımız kadar varız diyebiliriz. Köklü bir firmanın çalışanı olduğunuzda meslektaşlarınız olur. Üniversiteyken sınıf arkadaşlarınız olur. Ve bir topluluğa dahil olduğunuzda yakın arkadaşlarınız olur.
Bir işe başladığınızda ise tamamen yalnız olursunuz. Şanslıysanız bir ortağınız olur ancak bu da her zaman mümkün olmaz. Bu tür referans grubuna dahil olmazsanız yoğun bir yalnızlık hissi oluşacaktır. İnsanların çoğu bundan bahsetmek istemese de, bu durumdan utansalar da veya bu durum başarılı girişimcilerin kişiliklerine uymasa da yalnızlık duygusu gerçektir.

Osman Arı, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?