Duygusal zekaya sahip insanın 10 belirtisi

Eskiden insanlar birilerini işe almak isterken veya zeki olup olmadıklarını kavramaya çalışırken IQ seviyelerini öğrenmeye yönelik sorular sorar, testler yaparlardı. Günümüzde, değişen pazarlama şartlarına ve ihtiyaç durumlarına göre aranan zeka da değişim göstermektedir. “Emotional Intelligence” yani “duygusal zeka” anlamına gelen bir ihtiyaç doğdu. Son dönemlerde her şirketin aradığı bir özellik olmaya başlayan duygusal zeka, başarı …

Duygusal zekaya sahip insanın 10 belirtisi
Duygusal zekaya sahip insanın 10 belirtisi Yönetici
Bu içerik 1073 kez okundu.

Eskiden insanlar birilerini işe almak isterken veya zeki olup olmadıklarını kavramaya çalışırken IQ seviyelerini öğrenmeye yönelik sorular sorar, testler yaparlardı. Günümüzde, değişen pazarlama şartlarına ve ihtiyaç durumlarına göre aranan zeka da değişim göstermektedir. “Emotional Intelligence” yani “duygusal zeka” anlamına gelen bir ihtiyaç doğdu.

Son dönemlerde her şirketin aradığı bir özellik olmaya başlayan duygusal zeka, başarı performansı çok yüksek bir çalışan özelliği ortaya koyuyor. Duygusal zekası gelişmiş kişiler davranışların üstesinden gelmeyi bilir, sosyal karmaşadan sıyrılmayı becerir ve kişisel kararlar verip başarıya ulaşmayı bilirler.

Duygusal anlamda bunun eksikliğini yaşayan insanların yapacağı şeyler somut olarak çok da bilinmemektedir. Çünkü duygusal zeka gözle görülebilen ve dokunulabilen somut bir şey değildir.
Daha önce test edilmiş ve belirlenmiş bazı verilere ulaşmış olmanın sevinci ile duygusal zekanın belirtilerine yönelik bazı bilgileri sizlerle paylaşalım:

Sağlam, güçlü duygusal kelimelere sahiptirler
Herkesin duygusal deneyimi vardır ama önemli olan bu duygusallığı doğru zamanda doğru yerde doğru kelimelerle kullanmaktır. Araştırmalar sadece insanların %36’sının bunu yapabildiğini gösteriyor. Diğerleri ya yanlış anlaşılmalara ya da verimin pek de artmamasına sebep oluyor.
Bazı insanlar durumlarını belirtirken sadece “kötü” kelimesini kullanırken duygusal zekası gelişmiş insanlar için durumun açıklayacak beşten fazla kelime mevcuttur.

İnsanlar hakkında meraklıdırlar
İster içe dönük olsunlar isterse de dışa dönük, önemli olmaksızın duygusal zekaya sahip insanlar çevrelerinde bulunan herkes ile ilgili olarak merak içindedirler. Empatinin ürünüdür bu merak. Ne kadar çok onları dikkate alırsanız merakınız da o kadar çok artar.

Değişime açıktırlar
Duygusal zekası olan insanlar esnektirler ve değişime çabuk adapte olurlar. Değişim korkusunun başarının önünü tıkayan en büyük etkenlerden biri olduğunu bilirler. Bu değişiklikleri önce sessizce izler sonra da bunlarla ilgili harekat planı hazırlarlar.

Güçlü ve zayıf yönlerini bilirler
Duygusal olarak zeki olan insanlar sadece duygulardan anlamazlar aynı zaman kendi güçlü yönlerini ve kötü oldukları yönleri de çok iyi bilirler. Bu sebeple onları kötü duruma düşürebilecek ve zorlayacak şeyleri bilir onlardan kaçınırlar. Güçlü yönlerini de fırsata çevirip başarılarına katkı sağlaması için onu kullanırlar.

İyi karakter analizi yaparlar
İnsanların karakter analizini yaparak ne yapacaklarını, neyi umduklarını ve ne yöne evrileceklerini bildikleri için daima bir adım öndedirler.

Hayır demeyi bilirler
San Francisco Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmalara göre hayatlarında hayır demeyi bilmeyen insanların diyenlere göre daha çok strese ve bunalıma girdiği ortaya çıkıyor. Hayır demek çoğu anlamda hem kendini hem de başkalarını kontrol etmeninin bir yöntemi olarak kabul edilir.

Bir şeyi verir ve karşılık beklemez
Bir kişiye bir şey verir veya bir iyilik yaparsanız ve karşılığında bir şey beklemezseniz bu karşı tarafta büyük bir etki bırakır. Bir arkadaşınızla bir kitap hakkında konuşup bir ay sonra tekrar karşılaştığınızda o kitabı eline koyduğunuzu düşünsenize. İşte duygusal zekası olan insanlar insanları böyle önemser ve müthiş bir etki bırakırlar.

Zehirleyici kişileri nötr hale getirirler
İnsanı bunaltan, zehirleyen kişilerle mücadele etmek zordur. Ama duygusal zekası yüksek kişiler bu tarz insanları kontrol altında tutarak onları kendilerini etkilemesine izin vermezler. Bu zehirleyici kişilerin ortamda kaos yaratmasına izin vermeyerek kendileri olaylara ve durumlara müdahale eder ve fikir beyan ederler. En kötü durumda bile bu bunaltıcı kişileri ortamdan uzaklaştırarak çözüm geliştirirler.

Mükemmelin peşinde olmazlar
Duygusal zekası yüksek kişiler mükemmeliyetçi olmazlar çünkü bunun mümkün olmadığını bilirler. İnsan doğası gereği hatalar yapar ve başarısız olur. Bunu gözardı edip mükemmelin peşinde koşanlar hayal kırıklığı yaşarlar.

Uykularını alırlar
Yeteri kadar uyku uyumayıp duygusal zekayı da yüksek seviyede tutmak imkansızı başarmaktır. Duygusa zekası yüksek insan bunun farkında olduğu için yeteri kadar uyku uyur ve bunun eksikliğinden kaynaklanacak olan stresten arınır.

Osman Arı, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?