Dünyanın ilk ‘su altı kuleleri’ Rio’da yapılacak

Belçikalı mimar Vincent Callebaut’nın tasarladığı ‘su altı kuleleri’ insanların yaşam alanı açısından büyük bir yeniliğe yol açabilecek potansiyele sahip. Rio kıyılarında inşa edilmesi planlanan ilk deniz içi kulelerinde tarım da yapılması planlanıyor. İnsanlığın en eski düşleri arasında, göğü ya da denizin derinlerini fethetmek, buralarda yaşam alanları kurmak var. Teknik ve mimari son yüzyılda o kadar …

Dünyanın ilk ‘su altı kuleleri’ Rio’da yapılacak
Dünyanın ilk ‘su altı kuleleri’ Rio’da yapılacak Yönetici
Bu içerik 1361 kez okundu.

Belçikalı mimar Vincent Callebaut’nın tasarladığı ‘su altı kuleleri’ insanların yaşam alanı açısından büyük bir yeniliğe yol açabilecek potansiyele sahip. Rio kıyılarında inşa edilmesi planlanan ilk deniz içi kulelerinde tarım da yapılması planlanıyor.

İnsanlığın en eski düşleri arasında, göğü ya da denizin derinlerini fethetmek, buralarda yaşam alanları kurmak var. Teknik ve mimari son yüzyılda o kadar ilerledi ki bunların hiç değilse biri büyük oranda ‘düş’ olmaktan çıktı. Yüksek bina teknikleriyle yüzlerce metre yükselen gökdelenler, yol açtıkları görüntü kirlilikleriyle birlikte, hemen tüm büyük kentlerin gündeminde. Diğeri, yani yaşamı denizin içine, derinlerine götürme fikri ise yeterince uygulama alanı bulamamıştı. Ancak Brezilya’da yapımı planlanan bir proje, su altında yaşam hayalinin ilk kapsamlı deneyini oluşturacak gibi görünüyor. Belçikalı bir mimar, Rio kıyıları için ‘su altı gökdelenleri’ tasarlıyor. Dünyada bir ilk olacak yeni yaşam projesi, su altında yükselecek gökdelenlerle gerçekleşecek.

2050’DE ‘DENİZLER ALTINDA’
Kadincaemlak.com sitesinde yer alan habere göre, Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut tarafından hayata geçirilecek olan “Aequorea” isimli proje, su altında 20 bin kişilik gökdelenler kurmayı hedefliyor.
‘Aequorea’nn enerjisini ve elektriğini de kendisinin üretmesi planlanıyor. 2050’de yerleşimin başlayacağı şekilde bitirilmesi hedeflenen su altı gökdelenleri Brezilya’nın Rio de Janerio kıyılarında yapılacak.

METREKARESİ 1.430 STERLİN
Evler, ofisler, laboratuarlar, tarım alanları ve deniz çiftliklerinin yer alacağı su altı yaşamında her bir metrekare 1.430 sterlin (6 bin 150 TL) maliyetine sahip olacak. Projenin tasarımcısı Vincent Callebaut, ekolojik evlerde tarım yapılabileceğini ve okyanustan balık tutulabileceğini söylüyor.

 

Radikal.com.tr


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?