Daha iyi şekerleme yapmanın 4 bilimsel yolu

Herkes gün içerisinde şekerleme yapıp, daha enerjik olmak ister. Hatta mükemmel bir yaşama sahip olduğuna inananların yaptıkları en önemli şeylerden birisidir diyebiliriz. Ancak iş hayatı çok yoğun geçtiği için buna pek vakit bulunamayabilir. Bu durumda insanların ihtiyacı, kısa süre içerisinde daha iyi şekerleme yapabilmenin yolunu bulmaktır. Uyku araştırmacısı ve yazar Dr. Sara Mednick, daha iyi …

Daha iyi şekerleme yapmanın 4 bilimsel yolu
Daha iyi şekerleme yapmanın 4 bilimsel yolu Yönetici
Bu içerik 1176 kez okundu.

Herkes gün içerisinde şekerleme yapıp, daha enerjik olmak ister. Hatta mükemmel bir yaşama sahip olduğuna inananların yaptıkları en önemli şeylerden birisidir diyebiliriz. Ancak iş hayatı çok yoğun geçtiği için buna pek vakit bulunamayabilir. Bu durumda insanların ihtiyacı, kısa süre içerisinde daha iyi şekerleme yapabilmenin yolunu bulmaktır.

Uyku araştırmacısı ve yazar Dr. Sara Mednick, daha iyi şekerleme yapmanın çeşitli bilimsel yollarını anlatan bir çalışma yayınladı. Bizde Uplifers olarak Mednick’in çalışmasından en önemli 4 başlığı sizler için derledik.

1. 90 dakika en ideal kestirme süresidir

Mednick’e göre gün içerisinde 90 dakikalık bir kestirme, gece uykusunu almak kadar etkili olabilir. Gün içerisinde 90 dakika uyuduğunuzda, uykunun bütün önemli evrelerini tamamlayabilirsiniz. Böylelikle dikkatiniz artabilir, hafızanız güçlenir, depresyon azalır ve daha iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

2. Eğer şekerlemeler sizi yoruyorsa, başka yöntemler deneyin

Kısa uykulardan sonra herkes dinlemiş bir şekilde kalkamayabilir. Eğer siz de böyle hissediyorsanız, uyku süresini kısaltmak doğru bir karar olabilir. Bu durumda 10-15 dakikalık bir uyku, uyku evrelerinden gerekli olanı atlatmanızı sağlayabilir.

3. Yorgun olmadığınızı düşünüyorsanız da uzanmanızda fayda var

Eğer hiç zamanınız yoksa ve ayık kalmak istiyorsanız, sadece uzanmanız da size faydalı gelebilir. Dinlenmek için sadece uyumanız gerekmez. Dr. Mednick’e göre, 20 dakika sadece bir koltuğa uzanmanız halinde, uyumuş kadar dinlenebilirsiniz. Dinlenme amaçlı olarak uzanmak ve hiçbir şey yapmadan durmak, gün içerisinde sizi yoran bazı zihinsel ve fiziksel durumlardan kurtulmanızı sağlayabilir.

4. Sabah uyandıktan 6 saat sonra şekerleme yapmaya çalışın

Sabah uyandıktan 6 saat sonrası en çok yorulmaya başladığınız zamana denk gelir. Bu aynı zamanda günün tam ortalarına denk gelir. Gün ortasında ise, Dr. Mednick’e göre, vücut ısınız düşmeye başlar, bilişsel kabiliyetleriniz azalır ve uyuklamaya başlarsınız. Biraz kestirip rahatlamak için en mükemmel zaman dilimi budur.

Genel olarak, Dr. Mednick’e göre bu 4 strateji sizin gün içerisindeki kestirmelerinizi daha iyi bir hale getirebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, kestirmelerinizi programınıza iyi bir şekilde yerleştirmektir. Bunu da yaptığınızda, gün içerisinde daha enerjik olabilirsiniz.

Uplifers.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?