Bir cana 25 bin lira tazminat Yargıtay’da: İnşaat sektörüne ders verin!

İstanbul'da, üç yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün taşeronlara verdiği okul inşaatında meydana gelen kazada can veren işçinin ailesine toplam 25 bin TL tazminat verildi.

Bir cana 25 bin lira tazminat Yargıtay’da: İnşaat sektörüne ders verin!
Bir cana 25 bin lira tazminat Yargıtay’da: İnşaat sektörüne ders verin! Yönetici
Bu içerik 1188 kez okundu.

İstanbul’da, üç yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün taşeronlara verdiği okul inşaatında meydana gelen kazada can veren işçinin ailesine toplam 25 bin TL tazminat verildi. Ailenin avukatı davayı Yargıtay’a taşıdı: Tazminat inşaat sektörüne ‘böyle devam et’ dememeli.

Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul’daki bir arazisini okul yapma karşılığında yap-işlet-devret yöntemiyle Hale Eğitim Hizmetleri ve Pazarlama Sanayi ve Ticaret Şirketi’ne verdi. Bu şirket de inşaat işi için NTN Mühendislik Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi ile anlaştı. İnşaat 2012 yılında başladı. 33 yaşındaki Üzeyir Özdemir 60 TL gündelik yevmiye ile inşaatta işe girdi. Sigortasız çalıştırılan Özdemir, 2 Ekim 2012’de kiriş kalıbına beton dökümü sırasında beşinci kattan düşerek can verdi.

Özdemir ailesi oğullarının ölümü üzerine İstanbul 8. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Yapılan inceleme sonucunda, inşaatın her bir safhasının başka bir taşeron şirkete devredildiği ve şantiyede işçi sağlığı ve güvenliği konusunda önlem alınmadığı saptandı. NTN Mühendislik’in yüzde 60, Hale Eğitim’in yüzde 40 kusurlu olduğu belirtilirken ölen işçide hata olmadığına karar verildi. Mahkeme geçen mayıs ayında verdiği kararda, Özdemir’in anne ve babasına 10’ar bin, kardeşine ise 5 bin olmak kaydıyla, toplam 25 bin TL ödenmesine hükmetti. Kararda, “33 yaşında ölen işçinin anne ve babası ile kardeşinin olaydan duydukları elem ve üzüntünün bir nebze de olsa karşılanması gerektiği” ifade edildi. Özdemir Ailesi’nin avukatı Ali Şen, bu karara Yargıtay’da itiraz etti.

Şen, itiraz dilekçesinde, “Tazminat etkisiz, sembolik ve gülünç miktarlara indirgenmemeli. Manevi tazminat kan parası değildir. İşverene, özellikle de inşaat sektöründe ‘böyle devam edelim’ dedirtmemeli. Ölen işçinin ana babasının ‘iyi ki çocuğumuz öldü’ demeyeceği izahtan varestedir” dedi.

İsmail Saymaz, Radikal.com.tr


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?