Aslında evden mi çalışmalısınız?

Bu başlığın altında “evet evden çalışmalısınız” ya da “hayır kesinlikle ofiste çalışmalısınız” gibi bir sonuç bekmeyin. Bunun cevabı tamamen kişinin kendi özel durumuyla ilgili. Ben sadece evde çalışmanın artılarını ve eksiklerini kendimce tanımlayacağım. Sorunun cevabını vermekte size kalacak. Eğer hala karar veremediyseniz de sizlere bir alternatif sunacağım. Artılar Öcelikle evinizin çalışmanıza uygun olup olmadığını inceleyin. …

Aslında evden mi çalışmalısınız?
Aslında evden mi çalışmalısınız? Yönetici
Bu içerik 1140 kez okundu.

Bu başlığın altında “evet evden çalışmalısınız” ya da “hayır kesinlikle ofiste çalışmalısınız” gibi bir sonuç bekmeyin. Bunun cevabı tamamen kişinin kendi özel durumuyla ilgili. Ben sadece evde çalışmanın artılarını ve eksiklerini kendimce tanımlayacağım. Sorunun cevabını vermekte size kalacak. Eğer hala karar veremediyseniz de sizlere bir alternatif sunacağım.

Artılar
Öcelikle evinizin çalışmanıza uygun olup olmadığını inceleyin. Çalışırken dikkatinizi dağıtacak veya sizi düzensizliğe itecek etkenler varsa bunları atlatıp atlatamayacağınızı düşünün. Ev hayatında bir rutininiz varsa ve çok fazla sürprizle karşılaşmıyorsanız eviniz sizin için güzel bir çalışma alanı olabilir.
Evinizde çalışmak ofis için ödeyeceğiniz miktarın cebinizde kalması demek olacak. Ayrıca evcil hayvan veya bakmakla yükümlü olduğunuz birileri varsa gözünüzün önünde olacak. Kısacası işin maddi boyutunda sizi baya rahatlatacak.

Eksiler
Evinizde çocukların olması dikkatinizin dağılmasına neden olacak. Bir de evde çalışmanın en büyük eksikliği size vereceği yalnızlık hissidir. Ofis ortamında çalışma arkadaşlarınız bir nebze de olsa yalnızlığını kapatacaktır.
Müşterilerinizle görüşmeniz gereken noktalarda onlarla ofis yerine evde toplantı yapmanız halinde de profesyonellikten biraz ödün vermiş oluyorsunuz.
Bir diğer eksi de çalışma zamanlarınız ile aile zamanlarınızı ayarlayamamak olacaktır.

Asıl Sorulması Gereken Sorular
Bir ofise neden ihtiyacım olsun?
Artılar ve eksileri göz önüne aldığınızda hangisi kazanıyor?
Eksiler çoğunlukta ise bunları çözebilir miyim? Örneğin; müşterilerinizle görüşmeniz gerektiğinde evde görüşmeniz eksidir. Bunu cafe veya restoran gibi bir yerde görüşerek kapatabilirsiniz. Ya da yalnızlık bir eksidir. Günün belli saatlerinde kalabalık bir ortamda bulunarak bu açığı da kapatabilirsiniz.
Tabi bir de ofise vereceğim para gerçekten değecek mi?

Alternatif
Yukarıdaki açıklamaların sonucunda paramız var ise ofis ortamının daha mantıklı olduğunu görmüşüzdür. Aynı şekilde evimiz uygunsa evde çalışmanın da yararlı olabileceğini gördük. Ya hem paramız yok hem de evde çalışmayorsak. Son yıllarda Türkiye’de de sayıları artan ortak çalışma alanları (co-working space) tam da bu işe yarıyor. Maliyet açısından uygun ve ofis havası var. Ayrıca böyle ortamlarda kendi sosyal çevrenizi oluşturmanız da daha kolay olacaktır.
Artılarınızı ve eksilerinizi tartmanıza yardımcı olmaya çalıştım, bir de alternatif bir yol paylaştım. Bundan sonraki karar sizin. Kendiniz için doğru olanı yapacağınızdan eminim.
Sizin çalışma ortamınız neresi? Ev, ofis, co-working space? Yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın.

Metin Özhan, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?