Alaycı insanlar neden daha başarılı olur?

Araştırmalar, kinayeli konuşmanın “zekânın en üstün hali” olduğunu söylüyor ve kinayeli olmanın iş hayatında da başarı getireceğini iddia ediyor. Peki, bu nasıl mümkün? Alaycı konuşan insanlar, çoğu zaman bulundukları ortamı neşelendirirler. Sürekli olarak etrafta uçuşan şakalar herkese kendisini iyi hissettirir; fakat genelde durum profesyonel hayata geldiğinde pek faydalı olduğu söylenmez. Muhtemelen size de üst mevkiinizde …

Alaycı insanlar neden daha başarılı olur?
Alaycı insanlar neden daha başarılı olur? Yönetici
Bu içerik 1134 kez okundu.

Araştırmalar, kinayeli konuşmanın “zekânın en üstün hali” olduğunu söylüyor ve kinayeli olmanın iş hayatında da başarı getireceğini iddia ediyor. Peki, bu nasıl mümkün?

Alaycı konuşan insanlar, çoğu zaman bulundukları ortamı neşelendirirler. Sürekli olarak etrafta uçuşan şakalar herkese kendisini iyi hissettirir; fakat genelde durum profesyonel hayata geldiğinde pek faydalı olduğu söylenmez. Muhtemelen size de üst mevkiinizde olan kişiler daha ciddi olmanın başarıyı getireceğini söylemiştir; ancak araştırmalar bunun tam aksini söylüyor. Araştırmalara göre kinaye yapmayı seven kişiler sadece çevresindekileri mutlu etmekle kalmıyor, aynı zamanda yaratıcı düşünce güçlerini geliştirerek daha başarılı olabiliyor.

Harvard Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve INSEAD tarafından gerçekleştirilen The Highest Form of Intelligence: Sarcasm Increases Creativity Through Abstract Thinking for Both Expressers and Recipients adındaki incelemelerde gruplar alaycı, samimi ve nötr olarak üçe ayrıldı ve hangi tarafın yaratıcılığının daha sağlıklı ilerleyeceği test edildi.

Harvard’taki araştırmalar sonucunda kinayeyi seven kişilerde açık ara farkla muhteşem bir ilerleme görüldü. Grupta yer alan kişiler, hem kinayeli konuştular hem de kinayeli konuşmaların dinleyicisi oldular. Bu sayede konuşmalarda söylenenlerin ciddi olup olmadığını anlamaya çalışmaları, düşünsel becerilerini geliştirmiş oldu. Zihin içerisinde sürekli olarak soyutlama durumunun çözülüyor olması, yaratıcı zekânın gelişmesine sebep oldu.

Yine aynı ekipten olan Adam Galinsky, alaycı ekibin samimi ve ciddi ekipten daha iyi sonuç vermesinin sebebinin karmaşık cümlelerin düşünce sistemini ateşlemesinden kaynaklandığını söylüyor.
Fakat araştırmalar şunun da altını kalın bir çizgiyle çiziyor: Böyle bir ortamda güven şart! Her insanın bünyesi alaycı insanların sözlerini kaldıramadığı için ortamda olumsuz bir hava esebiliyor. Alaycı kişinin bu durum karşısında modunun düşmesi, iş temposunu da düşürüyor. Bu sebeple bazı ortamlarda alaycı tavra bir sınır koymak da gerekiyor.

Kinaye, motivasyon düşürücü ve aşağılayıcı bir şey olarak görüldüğü için daha önceki çalışmalarda olumlu bir öğe olarak tasvir edilmiyordu. Ancak çalışmaların sonunda, kinayenin kişilerin birbirlerini incitmekten daha çok aralarında bağ oluşmasını sağladığı ortaya çıktı. Topraklarımızda mizah yapmanın zorluklarını ve teknolojide çağ atlamış bir ülke olduğumuzu düşündüğümüzde, kinaye araştırmasına hak vermemek mümkün olmuyor.

Özlen Öncel, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?