8 adımda motivasyonunuzu devamlı yüksek tutmanın yolu

Birçoğumuz zaman zaman kendimizi motivasyon açısından bir gevşeme içinde bulabiliriz. Bazen bu devamlı bir döngü haline bile gelebilir; bir dönem motivasyonu yüksek, bir dönem motivasyonu düşük bir halde olabiliriz. Motivasyonunuzu sürekli yüksek tutmanın formülü ise Ian McKenzie’nin önerdiği 8 adımı uygulamak gibi kişisel çabalarda gizli. Bu zihinsel adımları geliştirip düzenli olarak uyguladıkça, kişisel motivasyon da …

8 adımda motivasyonunuzu devamlı yüksek tutmanın yolu
8 adımda motivasyonunuzu devamlı yüksek tutmanın yolu Yönetici
Bu içerik 990 kez okundu.

Birçoğumuz zaman zaman kendimizi motivasyon açısından bir gevşeme içinde bulabiliriz. Bazen bu devamlı bir döngü haline bile gelebilir; bir dönem motivasyonu yüksek, bir dönem motivasyonu düşük bir halde olabiliriz.

Motivasyonunuzu sürekli yüksek tutmanın formülü ise Ian McKenzie’nin önerdiği 8 adımı uygulamak gibi kişisel çabalarda gizli. Bu zihinsel adımları geliştirip düzenli olarak uyguladıkça, kişisel motivasyon da kendiliğinden gelecektir. Burada asıl kilit nokta, son adımda yer alan başkalarıyla paylaşma alışkanlığını edinmek. Başkalarına yardım ettikçe, bu motive edici unsuru bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

İşte motivasyonunuzu devamlı olarak yüksek tutmanızı sağlayan 8 adım:

1. En basitinden başlayın
İş yerinizdeki, evinizdeki, yakın çevrenizdeki motive edici unsurları etrafınızdan ayırmayın.

2. İlişkilerinizi devam ettirin
Etrafınızdaki pozitif ve motivasyonu yüksek insanlarla düzenli olarak görüşün. Fikirlerini paylaşmayı seven bir arkadaşınızla kısa bir sohbet veya birkaç mesajlaşma bile bu işi görebilir.

3. Öğrenmeye devam edin
Okumayı ve okuduklarınızdan maksimum verimi almayı ihmal etmeyin. Ne kadar çok şey öğrenirseniz, yeni projelere başlamak için kendinize güveniniz o kadar yüksek olur.

4. Pozitif olun
Her kötü şeyin içindeki iyiliği görmeye çalışın. Engelleri aştıkça, onları alt etmeyi bir alışkanlığa dönüştürebilirsiniz.

5. Düşünmeyi bırakın
Sadece eyleme geçin. Eğer devam eden bir projeyle ilgili motivasyon eksikliği yaşıyorsanız, üzerine düşünmek yerine başka bir şeye başlayın. Ufak tefek pürüzler giderildikçe, siz de asıl önemli noktayı geliştirecek motivasyonu bulabilirsiniz.

6. Kendinizi tanıyın
Motivasyonunuzu kaybettiğiniz zamanları da kendinizi bir yıldız kadar başarılı hissettiğiniz zamanları da aklınızda tutun. İkisi arasındaki farka neden olan şeyi bulduğunuzda, bunun farkına varıp geliştirebilirsiniz.

7. İlerlemenizi takip edin
Devam eden projelerinizin gelişim sürecini gösteren çizelgeler hazırlayın. Bir şeyin ilerlediğini görmek, motivasyonunuzu besleyecektir.

8. Başkalarına yardım edin
Fikirlerinizi paylaşıp arkadaşlarınızın da motive olmasını sağlayın. Başkalarının iyi şeyler yaptığını görmek, sizi de aynı şekilde motive eder. Başarılarınızı yazın ve bunları okuyan kişilerden fikir alın.

Bunların hepsini yapmak zor mu geliyor? Veya birinci adımla başlayıp devamını getiremiyor musunuz? O zaman sadece ilk adımı atın. En azından başlangıç yapmış olursunuz. Her şeyden önemlisi, yeni başlangıçlar yapmayı tekrar etmiş olursunuz.

Uplifers

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi