30’lu yaşlarda yapmamanız gereken 7 hata

Sorumluluklarınız, ilişkileriniz ihmal ettikçe ve yeni seçenekleri görmezden geldikçe giderek büyük. 30’lu yaşlarda olmak 20’li yaşlardayken aldığımız risk ve kendimizi bulma dönemine benziyor. 30 yaşına gelmişlerin gündeminde genellikle kariyerlerinde yükselme, ciddi bir ilişki hazırlığı veya muhtemelen aile kurma vardır. İşte 30 yaş civarındayken yapmamanız gereken hatalar: Amaçsız hareket etme Başarı her zaman varlık ve prestij …

30’lu yaşlarda yapmamanız gereken 7 hata
30’lu yaşlarda yapmamanız gereken 7 hata Yönetici
Bu içerik 1235 kez okundu.

Sorumluluklarınız, ilişkileriniz ihmal ettikçe ve yeni seçenekleri görmezden geldikçe giderek büyük.
30’lu yaşlarda olmak 20’li yaşlardayken aldığımız risk ve kendimizi bulma dönemine benziyor.
30 yaşına gelmişlerin gündeminde genellikle kariyerlerinde yükselme, ciddi bir ilişki hazırlığı veya muhtemelen aile kurma vardır.

İşte 30 yaş civarındayken yapmamanız gereken hatalar:

Amaçsız hareket etme
Başarı her zaman varlık ve prestij anlamına gelmiyor. Bu yöntem, belirli bir kariyer hedefi eksikliği yaşayan yetersiz eğitim almış kişilerin gerçekleşeceğini umduğu bir yöntemdir. Bu hedefteki kişiler 30 yaşlarına geldiklerinde beklide birçok diploma almış ve varlık sahibi olmuş olabilirler ancak bu kariyerleri için bir anlam ifade etmeyecektir. Bu durum 35 yaşına gelmiş birinin kendi anlatımıyla aynen şöyle ifade edilmiştir:
“Hayattan öğrendiğim eğer bir amacınız yoksa bir yere varmanız mümkün değil ve bu sizde saplantı haline gelir”.
Gelecek için, ekonomik destek için bir hesabın oluşturulmaması
Lüks eğlence kulüpleri gibi birçok kolay para harcama alanları vardır. Eğer 20’li yaşlardaki bu pahalı alışkanlıklarınızı geleceğiniz için bir kenara bırakmak isterseniz 30 yaş halen çok geç değil. Ancak daha da gecikirseniz ilerleyen yaşlarınızda daha rahat yaşamak yerine zorluklar çekebilirsiniz.

Hayatınızda ki özel kişileri ihmal etme
Eğer hayatınızı kesin bir takvime göre yaşıyorsanız o zaman ailenizle görüşme zamanlarına da kesinlikle uyun. 20’li yaşlarda işlerinize gerekli enerji ve vakti ayırırsanız 30’lu yaşlarda muhtemelen kariyerinizde iyi bir pozisyonda olursunuz. Hatırları için bile olsa aileniz ve arkadaşlarınıza gerekli zamanı ayırın.
Sevdiklerinizden içlerindeki potansiyelden aldığınız sevgi sizi daha mutlu ve işlerinizde daha üretken yapar.
Ailenizdeki fazla zamanı kalmamış yaşlılara (Anne&Babaya) yeterli zaman ayırmıyorsanız
Sizi büyüten insanları unutmayın. Siz işlerinize dalmışken ansızın ailenizden kötü bir haber alabilirsiniz. Ve daha sonra yaşacağınız bu pişmanlık sizi geriye götürmeyecektir. Belki de bu pişmanlık yüzünden geri kalan hayatınızda çok mutlu ve huzurlu olamayacaksınız.

Sağlığı ihmal etmek
Vücudunuz gençliğinde ki gibi olamayacağını kabul edin.
Kariyerinizden bile önce sağlığınız gelmeli. Birinci önceliğiniz her zaman sağlıklı olmak olmalı. 30’lu yaşlarınıza geldiğinizde kendiniz hep yorgun ve ağır olarak hissetmeyin.
Sağlıklı olmak için, bir egzersiz programınız olmalı, yemeğinize dikkat etmelisiniz ve zihinsel sağılığınıza dikkat etmelisiniz.

Aile kurmak için tamamen hazır hissetmeyi bekleme
İyi anne veya baba olmak yaşayarak elde edebileceğiniz bir deneyimdir.
Aslında çocuk sahibi olmak için doğru zaman diye bir zaman yok. Çoğu kişiye göre en geç 30’lu yaşlarda çocuk yetiştirip yetiştirmemeye kesin kararı vermek gerekiyor daha sonrası belki de çok geç olabilir.

Eğlenmeye zaman ayırmamak
Aslında önemli olanın ne olduğunu unutmamalısınız. Kariyer veya varlıklı olmak çokta önemli değil bunlar sadece mutlu olmak için birer araçtır. Ama eğlenmek tamamen sizin kendinizi yenilemeniz ve zihinsel olarak sağlıklı olmanız için size en gerekli şeydir. Artık 20’li yaşlarda olmamanız eğlenemezsiniz anlamına gelmiyor. Eğlenmek hayata tutunma amacıdır, yaşamanın gerçek felsefesi var oluş sebeplerimizden biridir. Her yaşta kendimize zaman ayırıp kendimizi eğlendirmenin bir yolunu bulup mutlu olmak her şeyin üstündeki tek amaç olmalıdır.

Metin Özhan, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?