20’li yaşlarda yapmamanız gereken 15 hata

İş hayatınızda ve normal yaşantınızda kaçınmamız gereken 15 hatayı sıralayacağım. 1- Eğitimin yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüksek zeka, doğal yetenek veya iyi bir üniversiteden bir diploma; tüm bunların iyi şeyler olduğunu biliyoruz ama iyi bir işe sahip olmak için yeterli olduğunu söyleyemem. Sıkı bir çalışma olmadığı sürece bunların hepsinin anlamsız olduğunu söyleyebilirim. 2- Sağlığımızı ihmal ediyoruz. …

20’li yaşlarda yapmamanız gereken 15 hata
20’li yaşlarda yapmamanız gereken 15 hata Yönetici
Bu içerik 1155 kez okundu.

İş hayatınızda ve normal yaşantınızda kaçınmamız gereken 15 hatayı sıralayacağım.

1- Eğitimin yeterli olacağını düşünüyoruz.
Yüksek zeka, doğal yetenek veya iyi bir üniversiteden bir diploma; tüm bunların iyi şeyler olduğunu biliyoruz ama iyi bir işe sahip olmak için yeterli olduğunu söyleyemem. Sıkı bir çalışma olmadığı sürece bunların hepsinin anlamsız olduğunu söyleyebilirim.

2- Sağlığımızı ihmal ediyoruz.
Üniversite dönemindeki gibi artık partiler yapamayacağınızı çok kısa sürede öğreneceksiniz. Üniversiteden sonra yıllar geçtikçe alkol kullanımının, sigara içmenin ve düzensiz beslenmenin kabul edilebilir davranıştan zararlı bağımlılığa dönüşeceğini farkedeceksiniz.

3- Paramızı gereksiz harcıyoruz.
Şimdilik emekliliğin çok uzakta olduğunu düşünebilirsiniz. Para biriktirmenin ne kadar önemli olduğunu er yada geç anlayacaksınız. Bunu ne kadar erken fark ederseniz o kadar iyi olur. Böylece bileşik faizin de önemini kavrayacaksınız.

4- Paramızı mutluluğumuzla kıyaslıyoruz.
Prestij veya dolgun ücret hepimizi daha çok mutu eder ama bunlar dışında başarımızı ölçecek bir sürü kıstas var. Tutkunuzdan çok ücreti düşünürseniz yıllarca pişmanlık içinde yaşarsınız.

5- Pes ediyoruz.
Ciddi bir ilişkiyi bitirmek veya işinizden kovulmak ilk bakışta kötü bir şey gibi görünebilir. Bunu bir son olarak değil de yeni şeyler öğrenmek ve kendimizi geliştirmek için bir fırsat olarak düşünmek her zaman daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

6- Başkasının bizi tanımlamasına izin veriyoruz.
Kariyerinize başladığınızda veya kendi yolunuzu çizmeye başladığınızda başkalarının sizi tanımlayıp, kararı sizin yerinize onun vermesine izin vermeyin. Bunun yerine kendi inançlarınıza bağlı kalın.

7- Sabırsızız.
30 yaşına geldiğinizde; evli, 10 yıllık kariyer planı hazırlanmış olması ve kendi evinizin sahibi olmanız gerekmiyor. Bu yüzden sabırlı olun ve şimdiki zamana odaklanın.

8- Herkesi memnun etmeye çalışıyoruz.
Patronunuzla, müşterilerinizle veya çalışma arkadaşlarınızla dostça bir ilişki kurmak istemeniz gayet doğal. Bunların içinden bazılarının sizi sevmediğini fark ettiğiniz zaman bunu kabullenin ve yolunuza devam edin.

9- Bütün arkadaşlıklarımızı devam ettirmeye çalışıyoruz.
Bütün arkadaşlarınızla aynı şehir içinde yaşamıyorsanız, hangilerinin sizin için daha önemli olduğunu fark edeceksiniz. Böylece hangileriyle ilişkinizi devam ettireceğinize karar verebileceksiniz. Bazıları ile arkadaşlığınızı bitirmekte de bir sakınca olmaz.

10- Sorunları çözmek için yaşadığımız yeri değiştiriyoruz.
Taşınmak veya başka bir yerde yaşamaya başlamak; kültürel bilginizin zenginleşmesine yol açabilir. Bunun maliyetini de düşünerek hareket edin. Yeni bir yer her zaman yeni bir yol anlamına gelmez.

11- Balon içinde yaşıyoruz.
Yaşadığınız çevre okul arkadaşlarınızdan, çalışma arkadaşlarınızdan veya aile üyeleriyle sınırılı kalıyorsa hayata hep aynı miyop bakış açısıyla bakarsınız. Bu yüzden yeni çevreler yaratıp ilişkilerinizi çeşitlendirin.

12- Kendimizi kesinliğe kaptırıyoruz.
Kendiniz için iyi olan ve başkaları için iyi olan bir kariyer yolu arasında seçim yapma zorunluluğu hissetmeyin. Bencillik, dünyadaki başka insanlar için iyi olanı yapmanın zıttı değildir.

13- Ruh eşimizi bulmayı umut ediyoruz.
Fantezi dünyasında yaşayıp, ruh eşinizin geleceğini ve herşeyin çok güzel olacağını düşünmeyin. Gerçek hayatta uzun süreli, anlamlı ilişki çok uğraş isteyen ve tamamen kendini adamayla mümkün olabilir.

14- Sonraki yıllar için planlar yapıyoruz.
Kendinizi 5 yıllık iş veya normal yaşam planlarıyla boğmaktansa daha hızlı gerçekleştirebileceğiniz şimdiki amaçlarınızla uğraşın.

15- Sadece kendinizin bu durumda olduğunu düşünüyorsunuz.
Okul arkadaşlarınızın veya çevrenizdekilerin her zaman sizden daha iyi durumda olduğunu düşünürsünüz. 20’li yaşlardaki herkes daha bu şeyleri anlamaya çalışıyor ve genellikle hayatın geri kalanında bu süreç devam ediyor.
Eklemek istediğiniz bir şey veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şeyler varsa yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Metin Özhan, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?