2016 yılında değişecek 6 çalışma modeli

Önemli iş yeri trendleri bir gecede değişmez ve eğer nereye bakacağınızı biliyorsanız zaten kendi yaklaşımlarınıza tanık olursunuz.

2016 yılında değişecek 6 çalışma modeli
2016 yılında değişecek 6 çalışma modeli Yönetici
Bu içerik 1120 kez okundu.

Önemli iş yeri trendleri bir gecede değişmez ve eğer nereye bakacağınızı biliyorsanız zaten kendi yaklaşımlarınıza tanık olursunuz.

2016 yılında odak noktası olacak trendlerin çoğu zaten bu gün yaşanıyor ancak beklenilen şey önemlerinin artması ve yılın ana trendleri olmasıdır.

Genellikle trendleri büyük şirketler belirliyorken günümüzde bunda küçük şirketler etkili olmaya başladı. Serbest çalışan ve kendi işini yapan çalışanlar geleceği önceden sağlama almak için günümüze uygun becerilere rağbet etmektedir. Bu nedenle serbest piyasada faaliyet gösteren çalışanlar büyüme belirtisi gösteren geleneksel işletmelerin artan ihtiyaçlarına hizmet vermektedirler.
Aynı zamanda büyük işletmeler günümüzde büyük bir parçalanma tehlikesi altındalar ve bu durumu erkenden kabullenip iş ortamını sardığının farkında olması gerekiyor.

İşte 2016 yılında geniş kapsamlı etkileri olması beklenen iş yeri trendlerinin bazıları:

Uzaktan çalışma:
Yakın zamanda ki birçok şirket uzaktan çalışmaya uyumlu ancak 2016 yılında bu paradigma daha çok mobil şirketlere doğru kayacak.
İletişim teknolojilerindeki gelişmeler uzaktan etkin çalışmalarda kolaylıklar sağlar. Örneğin, gerçek dünyada tuğla-harç işi gibi bir işle ilgili önerileri araştırmak 43 gün sürerken sanal dünyada üç gün sürer.
Günümüzde sanal şirketler kurmak oldukça kolay. Organizasyon olmak için şirket olmak gerekmiyor bu bir takım ağıda olabilir. Hatta bazı büyük şirketler böyle bir organizasyon olmayı seçiyor. Herkes bir takıma bağlı ve hatta bu takım başka bir takımada bağlı oluyor ve bu şekilde bir şirket olmadan da birçok takım birlikte çalışıyor.

Bağımsız danışmanların yükselişi
Geleneksel IT (Bilgi teknolojileri) danışmanlığı sektörü yavaşlama içerisindeyken büyük IT projeleri için dışarıdan destek alımı önceki seneye göre %22 arttı.
Talep üzerine destek veren firmalar hızlı destek sağlayarak firmalara geleneksel IT danışmanlığından alternatif olmaktadırlar. Bu danışmanlık firmaları aynı anda birçok şirkete IT hizmetleri sağlamaktadırlar.

Daha az PowerPoint, daha çok video
1990’larda Microsoft tarafından sunum aracı olarak tanıtılan PowerPoint bu zamana kadar standart bir sunum aracı olmaya devam etti. Ancak 2015 yılında işyeri dışında çalışmalarda PowerPoint kullanımı %5 düşerken daha dinamik projeler sunumu sağlayan platformların (Prezi ve Keynote gibi) kullanımı %8 ile %23 gibi oranlarda arttı. Bu siteler Adobe After Effects ve hareketli grafik gibi uygulamaların kullanımını %115 arttırdı.
Fotoğraflar ve grafik bilgilerinin yerlerini videolara bıraktığı gibi klasik sunumlar hızlı bir şekilde yerlerini hareketli grafiklere bıraktı.

İş-yaşam dengesi
Son yıllarda çalışanların iş-yaşam dengesini daha iyi dengelemesi için zamanın yönetimi konusunda birçok şirket çalışanlarını desteklemektedir. Çalışanlara daha fazla özgürlük verilerek sorumluluk almaya ve her an işlerinde liderlik etmeye hazır olmalarını sağlamaya çalışmaktadır.
Teknoloji iş-yaşam dengesi arasında bir engel gibi duruyor ve gittikçe her şeyden çok daha fazla bilgi almaya, haberler, e-mailler ve konferans çağrıları gibi sürekli gelişmekte olan şeylerden teknolojiden dolayı haberdar olmamız iş-yaşam arasında dengemizi kurmamızı engelliyor. Birçok çalışan bu durumda çaresiz ve bunu nasıl çözeceğini düşünmektedir.

Yeni liderlik beklentileri
Yöneticiler şirketlere geleneksel olarak deneyim ve sadakate dayalı olarak seçilmektedir ancak günümüzdeki büyük organizasyonlarda yöneticilerin bu şirketlerde uzun zaman çalışmış ve yükseliş olmasına gerek yok. Çünkü son yıllarda yönetim için beklentiler değişime uğradı.

Çoğu şirket, hatta büyük şirketlerde yönetim hiyerarşisi alıştıklarından çok daha farklı olmaya başladı. Yöneticilerden daha ilham verici ve daha işbirlikçi olmak zorundaydı. Geleneksel performans değerlendirmesi yönetimi ve performans değerlendirmesi kökten değişti ve bunların yerine geri bildirim sistemleri yaratılarak bu pozisyon için en doğru kişiyi bulma işlemi aldı.

Yeni normal tüketici sınıf tasarımı
Tasarım, tüketici ürünleri için bir odak noktası kalırken, iyi tasarlanmış araçların, cihazların ve uygulamaların çoğalması kurumsal yeni beklentiler yaratıyor. HR ve IT gibi geleneksek yapıların göz önünde bulundurmadığı yenilenmiş tasarım odakları önümüzdeki yıllarda gelmeye devam edecektir.
Tüketici odaklı çalışmalar şirketler içerisinde zor iken internet üzerinde bu işler oldukça kolaydır. Bu işlerin şirket içerisinde götürülmeye artık gerek yok. Müşterilere ürünü satmak için tasarım çok önemlidir ancak bunu iş yerinde yapmak oldukça zahmetlidir.

Metin Özhan, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?