10 milyar euroluk harcamada öncelik yerlide

İstanbul 3. havalimanı projesinin 10 milyar euroluk inşaat harcamasında öncelik yerli tedarikçilerde olacak.

10 milyar euroluk harcamada öncelik yerlide
10 milyar euroluk harcamada öncelik yerlide Yönetici
Bu içerik 1258 kez okundu.

İstanbul üçüncü havalimanı projesinin 10 milyar euroluk inşaat harcamasında öncelik yerli tedarikçilerde olacak.

İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının yapım ve işletmesini üstlenen İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu, projeyi “milli bir proje” olarak kabul ettiklerini; bu doğrultuda 10 milyar euroluk pazar yaratacak inşaat çalışmalarında yerli üreticilere öncelik vereceklerini söyledi.

Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu, havalimanının 25 yıllık işletme hakkı için yap-işlet-devret ihalesini kira bedeli olarak 22.152 milyar euro artı KDV ile kazanmış ve İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş’yi kurmuştu.

Toplantıda verilen bilgiye göre, söz konusu yatırım tutarının 10.24 milyar euroluk kısmını inşaat harcamaları oluşturacak.

Havalimanı inşaatında kullanılacak malzemelerin yüksek oranda “yerli üretimle” gerçekleşmesi ve yerli üreticinin desteklenmesi amacıyla İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) düzenlenen toplantıda konuşan Akçayoğlu, “Türk firmalarına tamamen pozitif bir ayrımcılıkla bu işi yöneteceğimiz milli bir proje olsun istiyoruz. Bu projeyi milli bir proje olarak kabul ettik ve tasarım anlamında üzerimize düşeni yaptık. Yabancı tasarımcılara bir Türk şirketi ile evlilik şartı koyduk” dedive ekledi: “Şantiyemiz dünyanın en büyüğü olmaya aday. Projedeki ihtiyaçlar doğrultusunda yerel üreticilerimizle işbirliği yapmaya özen gösteriyoruz.”

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise, Türkiye imalat sanayinin her türlü makina ve ekipmanı kolaylıkla üretebilecek potansiyele sahip olduğunu belirterek, üçüncü havalimanında kullanılacak ürünlerin büyük çoğunluğunun üretimine hazır olduklarını söyledi.

Bahçıvan, “Kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen projelerin alımlarında yurt içinde üretilen ürünlerin tercih edilmesi ve yerli sanayinin desteklenmesinin, birçok sektörde dışa bağımlılığı azaltacağı, milli gelir, istihdam, ödemeler dengesi ve ülkemizin uluslararası rekabet gücü üzerinde olumlu etkiler yapacağı muhakkak” diye konuştu.

Bu kapsamda kamu alımı politikaları konusunda hükümet tarafından atılan adımların cesaret verici olduğunu belirten Bahçıvan, kamu mal alımlarında yerli malına fiyat avantajı sağlanması ve kamu alımlarıyla yerlileşme ve teknoloji transferini sağlamaya yönelik uygulamalar desteklediklerini söyledi.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Eylül ayında yürürlüğe giren Yerli Malı Tebliği kapsamında en az yüzde 51 yerli katkı oranına sahip ürünler için Yerli Malı Belgesi düzenleniyor. Bakanlıkça belirlenen orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünler listesinde yer alan malların ihalelerinde yerli malı teklif eden istekliler lehine yüzde 15′e kadar fiyat avantajı sağlanması da zorunlu bulunuyor.

Havalimanının yaklaşık 90 milyon yolcu kapasiteli birinci etabının 2018 yılı başlarında faaliyete geçmesi hedefleniyor. İnşaat çalışmaları dahilinde, inşaat malzemeleri, çevre teknolojileri, enformatik ve bilgi teknolojileri, iç mimarlık ve dizayn işleri gibi farklı alanlardaki tedarik ihaleleri ise peyderpey yapılıyor.

Dünya


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?